Będą zwalniać od PCC
Senat opowiedział się w czwartek za nowelizacją, bez poprawek, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zwalniającą z tego podatku niektóre transakcje zawierane przez zagraniczne firmy inwestycyjne.
Z podatku mają być zwolnione umowy sprzedaży instrumentów finansowych, dokonywanych w ramach rozliczeń między zagranicznymi firmami inwestycyjnymi, kupującymi w Polsce instrumenty finansowe na rachunek własny w celu ich dalszej odsprzedaży a ich zagranicznymi klientami.
Za przyjęciem noweli bez poprawek opowiedziało się 88 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.
Obowiązujące aktualnie regulacje zwalniają z PCC zakup instrumentów finansowych przez firmy zagraniczne, ale nie przewidują zwolnienia dla - zawieranych za granicą - umów przeniesienia papierów na rzecz ich klientów. Z takiego zwolnienia korzystają natomiast polskie firmy.
Według Ministerstwa Finansów, obecne przepisy powodują, że podmioty zagraniczne nabywające na naszym rynku instrumenty finansowe wahają się, czy nabyć te papiery, bo nie mają pewności, czy będą zwolnione z podatku w przypadku ich dalszej odsprzedaży. Do zmian nie miała zastrzeżeń Giełda Papierów Wartościowych.
Zwolnienie ma obejmować tylko umowy sprzedaży dokonywanej przez firmę inwestycyjną krajową bądź zagraniczną, gdy przedmiotem umowy będą prawa majątkowe będące instrumentami finansowymi nabytymi w naszym kraju przez te firmy w obrocie zorganizowanym. Taki zapis ma zapobiec sytuacjom, w których ze zwolnienia skorzystałyby firmy do tego nieuprawnione.
Ustawa wprowadza także zasadę, zgodnie z którą bez względu na to, czy umowa sprzedaży rzeczy lub prawa majątkowego jest zawierana przez rezydentów czy nierezydentów, to zawsze podstawą opodatkowania będzie ich wartość rynkowa.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.