Będzie łatwiej strajkować? Pracodawcy oburzeni, ale związkowcy też kręcą nosem

Business Insider dotarł do najnowszej wersji rządowego projektu ustawy o sporach zbiorowych. Ułatwi on zorganizowanie strajku w firmie i zmuszenie do rozmów ze związkowcami np. szefów grup kapitałowych, którzy decydują o warunkach pracy i płacy w odrębnych spółkach-córkach.

Pracodawcy protestują, że nie uwzględniono ich poprawek dotyczących sposobów rozwiązywania sporów zbiorowych oraz terminów odpowiedzi na postulaty. Jednak związkowcy także nie są zadowoleni. 

- Niektóre proponowane rozwiązania należy ocenić pozytywnie, ale to nie jest projekt satysfakcjonujący. Będziemy zgłaszać istotne zastrzeżenia - wskazał w rozmowie z BI Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

Będzie łatwiej strajkować w spółkach-córkach?

Nowa wersja projektu przewiduje wprowadzenie definicji pracodawcy dominującego. Związkowcy np. ze spółki-córki będą mogli wszczynać spór zbiorowy (który może się skończyć strajkiem) ze spółką-matką, czyli centralą grupy kapitałowej, która decyduje o warunkach zatrudnienia w całym holdingu. 

Reklama

To istotne, bo obecnie spór można toczyć - co do zasady - tylko z formalnym pracodawcą, a więc np. prezesem spółki-córki, który w praktyce może nie mieć wpływu na zarobki w zarządzanym przez siebie przedsiębiorstwie.

Związkowcy także tym razem nie są usatysfakcjonowani. Ich zdaniem, na podstawie proponowanych przepisów związki zawodowe nadal nie będą mogły wszczynać sporów zbiorowych z przedstawicielami rządu, a to oni przecież decydują o warunkach pracy np. nauczycieli lub pracowników ochrony zdrowia.

W porównaniu z poprzednią wersją projektu ustawy istotną zmianą jest brak przepisów umożliwiających sądową kontrolę legalności referendum strajkowego. Wcześniej postulowano też, aby przepisy umożliwiały szybką, prewencyjną kontrolę samego sporu zbiorowego przez sąd. W uzasadnieniu projektu resort rodziny tłumaczy, że nie jest to konieczne.

Oprac. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spory zbiorowe | Strajki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »