Belka krytykuje bankowców za nieetyczne zachowania

- Polski system bankowy jest zdrowy i powinniśmy być z niego dumni - mówił w środę prezes NBP Marek Belka podczas Forum Bankowego. Skrytykował jednak bankowców za nieetyczne zachowania. Apelował, by banki były "dla gospodarki dobrym sługą, a nie złym panem".

Prezes Belka pozytywnie ocenił polski system bankowy, który jest "chyba najbliższy temu, który chcielibyśmy mieć". - Na tle swoich kolegów z UE, jestem dumny, że w Polsce mamy taki system bankowy - stwierdził.

Szef NBP pokusił się jednak o ostrą krytykę bankowców, którym zarzucał liczne nieetyczne zachowania. Jak wskazał, w efekcie takich zachowań mogą być one groźne dla banków oraz całego społeczeństwa. Wymienił tu m.in. kredyty mieszkaniowe w walutach obcych.

- Kredyty walutowe, które są jak społeczna tykająca bomba. Nie dajmy się oszukać, że one nie mają żadnego znaczenia, że ludzie je spłacają, a wy jakość sobie radzicie z finansowaniem tych kredytów () Nie możemy tak po prostu zostawić tego problemu na najbliższe 20 lat.

Reklama

Usiądźcie między sobą i zaproponujcie jakieś innowacyjne rozwiązanie (...) To nie jest problem, obok którego powinniśmy przejść obojętnie - podkreślił prof. Belka, zwracając się do obecnych na sali bankowców.

W jego ocenie wątpliwe etycznie jest też oferowanie klientom przez banki polisolokat. - Pomińmy skomplikowaną strukturę tych instrumentów, ale sposób ich dystrybucji budzi wielkie problemy etyczne. To też się będzie odbijać czkawką, a niektórym już się odbija - powiedział.

Kolejnym instrumentem, który krytykował były lokaty antypodatkowe. - To była kpina z państwa i wiecie doskonale, że uczestniczyliście w tej kpinie - mówił.

Stwierdził, że choć polski sektor bankowy ma dobrą opinię w społeczeństwie, może się to szybko zmienić. "Musimy mieć świadomość, że ten dobry obraz polskiej bankowości może być łatwo popsuty takimi zachowaniami" - zaznaczył.

- Banki mogą być wielkim dobrem narodowym i myślę, że w dalszym ciągu w Polsce jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji. Nie znaczy to jednak, że to dobro narodowe nie jest w Polsce zagrożone przede wszystkim przez pewnego rodzaju zachowania, które wychodzą z was samych. Chciałbym abyście byli dla gospodarki dobrym sługą, a nie złym panem - dodał.

_ _ _ _

Mimo wydarzeń na Ukrainie dostęp Polski do finansowania nie pogorszył się - ocenił w środę minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał też, że dotychczasowe tegoroczne wpływy podatkowe napawają optymizmem.

Minister wziął w środę udział w Forum Bankowym, które odbywa się w Warszawie. Jego tematem są "banki w społecznej gospodarce rynkowej w świetle doświadczeń z ostatniego kryzysu i stanu rozwoju rynku finansowego".

- Cieszę się, że mimo trudnej sytuacji za wschodnią granicą Polski dostęp polskiego rządu do finansowania nie pogorszył się i Polska dalej jest traktowana jako bardzo bezpieczny kraj do finansowania inwestycji - powiedział dziennikarzom Szczurek.

Szczurek chwalił polski system bankowy, m.in. za to, że "suchą nogą" przeszedł przez ostatni kryzys finansowy, a polskie banki nie były obciążeniem dla podatników. Zwrócił uwagę, że banki są istotnym płatnikiem podatków i prowadzą działalność społecznie odpowiedzialną. Ostrzegł jednocześnie, że sektor ten szczególnie musi unikać kontrowersyjnych działań - nadużywania cen transferowych, czy optymalizacji podatkowej.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz mówił, że potrzebna jest zmiana priorytetów państwa, powstanie strategii w celu rozwoju polskiej gospodarki i stabilności systemu finansowego. Pietraszkiewicz wręczył Szczurkowi związaną z tymi priorytetami listę postulatów sektora bankowego. Wśród nich znalazł się apel o utworzenie systemu długoterminowego oszczędzania na cele społecznie akceptowane i pożądane: mieszkaniowe, emerytalne, zdrowotne, edukacyjne.

Banki postulują także wdrożenie rozwiązań sprzyjających finansowaniu i refinansowaniu działalności kredytowej poprzez m.in. udrożnienie emisji listów zastawnych, czy ułatwienie emisji długoterminowych obligacji. Sektor opowiada się także za: utworzeniem stabilnego systemu gwarancji i poręczeń kredytowych dla firm; wprowadzeniem zmian wspierających restrukturyzację zadłużenia firm i konsumentów, ułatwieniami w celu rozwoju Partnerstwa Publiczno-Prywatnego; wsparciem na rzecz obrotu bezgotówkowego i gospodarki elektronicznej.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »