Reklama

Belka: Poziom rezerw NBP jest bezpieczny

- Poziom rezerw NBP jest bezpieczny, a decyzja o pożyczce dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego będzie neutralna z punku widzenia rezerw walutowych - poinformował we wtorek posłów prezes NBP Marek Belka.

Belka przedstawił posłom komisji finansów publicznych informacje na temat pożyczki, jaką Polska ma udzielić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Chodzi o 6,27 mld euro, do czego polski rząd zobowiązał się wstępnie podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej. Pożyczka jest częścią międzynarodowego wsparcia MFW, co ma zwiększyć możliwości funduszu w walce z kryzysem finansowym.

Reklama

Szef NBP wskazał, że jednym z celów polskiego rządu i NBP jest redukcja zagrożeń dla gospodarki polskiej płynących z zewnątrz. Wyjaśnił, że pożyczka nie jest gwarantowana, jak w przypadku pożyczek bankowych, ale jest bezpieczna, bowiem tak długo jak będzie funkcjonował system finansowy na świecie, tak długo będzie funkcjonował MFW. - Z tego punktu widzenia jest to najbardziej wiarygodny kredytobiorca - zaznaczył prezes banku centralnego.

- Pożyczka dla MFW nie oznacza ani zmniejszenia, ani zablokowania rezerw (walutowych NBP - PAP). Istnieje zasada pełnego zwrotu pieniędzy na żądanie, gdyby się okazało, że kraj pożyczkodawca znajdzie się w kłopotach - wyjaśnił. Dodał, że pożyczka w takiej sytuacji jest automatycznie zwracana danemu krajowi, a to oznacza, że środki te państwo może zaliczać do swoich rezerw walutowych.

Według Belki w razie potrzeby, środki są dostępne bez ograniczeń i opóźnienia. - Ta decyzja będzie z punktu widzenia wielkości rezerw neutralna - dodał.

- Poziom polskich rezerw jest bezpieczny - zapewnił Belka. Zaznaczył, że polskie rezerwy są "według większości miar znacząco większe, niż powinny być". Poinformował, że w zeszłym roku NBP świadomie zahamował ich przyrost, gdyż utrzymanie rezerw wiąże się z wysokimi kosztami.

Belka poinformował, że resort finansów deklaruje, iż w drugim i trzecim kwartale nie będzie sprzedawał środków z UE na rynku, tylko w większym stopniu będzie wymieniał je w NBP. To oznacza, że z obecnego stanu rezerw w wysokości ok. 76 mld euro, bardzo szybko rezerwy mogą wzrosnąć o przynajmniej kilka miliardów euro.

- Takie ustalenia z ministrem finansów mamy, że w mniejszym stopniu będzie on sprzedawał (waluty - PAP) na rynku. (...) Chodzi o to, żeby poziom rezerw NBP tak się zachowywał jak dotychczas, czyli żeby się nie obniżał - dodał Belka.

Przyznał, że po operacji z MFW ok. 12 proc. naszych rezerw będzie zgromadzonych na rachunkach MFW, i nie powinniśmy dopuścić, aby było znacznie więcej.

Pytany przez posłów o zysk NBP za 2011 r. odpowiedział, że wpłata z zysku NBP za 2011 rok będzie, ale najpierw trzeba będzie przeprowadzić audyt. - Będzie zysk, ale trudno mi powiedzieć jaki - zaznaczył.

Belka powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Komisji, że resort finansów zapowiedział, iż będzie kontynuował wymianę walut na rynku w pierwszym i czwartym kwartale.

- Nie chcę powiedzieć, że tutaj następuje jakaś radykalna zmiana polityki, natomiast w drugiej połowie zeszłego roku Ministerstwo Finansów nie wymieniało walut w Narodowym Banku Polskim. Teraz może to zostać zmodyfikowane częściowo (...) po to, żeby na wszelki wypadek dopuścić do jeszcze większego, dalszego zwiększenia poziomu rezerw - wyjaśnił.

Pytany, kiedy NBP udzieli pożyczki MFW Belka poinformował, że obecnie trwają prace między departamentem finansów w centrali MFW, a radą zarządzającą funduszu na temat m.in. warunków pożyczki i aspektów technicznych operacji.

- Ja nie spodziewam się, by to jakoś bardzo szybko do nas spłynęło w postaci konkretnej propozycji umowy. Trudno wyrokować, ale myślę, że to jest raczej kwestia miesięcy - niewielu miesięcy - (...) niż kwestia najbliższych dni - powiedział.

Zaznaczył, że sytuacja na świecie jest taka, iż nie należy z tym zbytnio zwlekać, ale trzeba wypracować warunki, a "my mamy jasno określone kryteria dopuszczalności tej pożyczki i ostro jest stawiamy".

NBP wpłaci do budżetu zysk za 2011 rok - powiedział podczas posiedzenia komisji sejmowej szef NBP Marek Belka.

"Będzie wpłata z zysku NBP za 2011 rok. Trudno mi powiedzieć jaka, najpierw musimy przeprowadzić audyt" - powiedział Belka.

30 grudnia 2011 r. członek zarządu NBP Zdzisław Sokal poinformował PAP, że dane dotyczące fixingu z tego dnia wskazują na możliwość uzyskania przez NBP pozytywnego wyniku finansowego w 2011 roku.

Dowiedz się więcej na temat: pożyczka | MFW | Belka | prezes NBP | Marek | była | Marek Belka | bezpiecznie | Belek | kryzys gospodarczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »