Benchmarkowa stopa procentowa EBC w górę, do 1,25 proc.

Europejski Bank Centralny podwyższył podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Może to umocnić euro.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi po tej podwyżce 1,25 proc. Przez poprzednie 22 miesiące pozostawała bez zmian na poziomie 1,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC podwyższy w czwartek stopy procentowe o 25 pkt bazowych.

- - - - -

- Dostosowanie polityki monetarnej EBC jest "gwarantowane" w celu utrzymania stabilności cen w strefie euro. Kwietniowa podwyżka niekoniecznie oznacza jednak start nowego cyklu podwyżek - powiedział prezydent Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet po posiedzeniu rady banku, która podjęła decyzję o podwyżce podstawowych stopy procentowe o 25 pkt bazowych.

Reklama

- Opierając się na regularnych analizach gospodarczych i monetarnych, Rada zdecydowała się podnieść stopę procentową o 25 punktów bazowych po tym jak pozostawała ona niezmieniona przez dwa lata na historycznie rekordowo niskich poziomach - powiedział Trichet.

Dostosowanie polityki monetarnej EBC jest "gwarantowane, aby utrzymać stabilność cen" - powiedział.

Kwietniowa podwyżka nie musi oznaczać startu nowego cyklu podwyżek.

- Nie zdecydowaliśmy, czy podwyżka była pierwszą z serii podwyżek stóp procentowych. W przyszłości będziemy robili to, co jest odpowiednie, aby zapewnić stabilność cen" - powiedział.

- Kluczowe jest to, aby zmiany cen nie doprowadziły do zjawisk inflacyjnych w średnim terminie - dodał.

W ocenie szefa EBC decyzja o podwyżce stóp na kwietniowym posiedzeniu pomoże utrzymać "oczekiwania inflacyjne w strefie euro mocno zakotwiczone".

- Decyzja o podwyżce stóp procentowych został podjęta jednogłośnie - poinformował Trichet.

W Anglii i Japonii bez zmian

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Benchmarkowa stopa procentowa wynosi nadal 0,50 proc. Analitycy spodziewali się takiej decyzji banku. Bank podtrzymał plan zakupu aktywów w wysokości 200 mld funtów, zgodnie z prognozą rynku.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia. Główna stopa procentowa wynosi nadal tylko 0,0-0,10 proc. Bank centralny utrzymał fundusz przeznaczony na zakup aktywów na poziomie 10 bilionów jenów, oraz program kredytowy o wartości 30 bln jenów. BoJ podał, że zaoferuje 1 bln jenów w ramach 1-rocznych kredytów na pomoc związaną z likwidowaniem skutków trzęsienia ziemi.

KOMENTARZ OPEN FINANCE

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To zła wiadomość dla osób posiadających kredyty rozliczane w euro, bo wzrośnie ich oprocentowanie, a co za tym idzie, także miesięczna rata.

Stało się tak, jak Jean-Claude Trichet zapowiedział miesiąc temu: Europejski Bank Centralny zdecydował się na podniesienie stóp procentowych - od 13 kwietnia br. główna stopa wynosić będzie 1,25 proc.

Stawka EURIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych w euro, od prawie roku jest w trendzie wzrostowym. Od początku marca, po zapowiedzi Tricheta o możliwej podwyżce stóp, EURIBOR zyskał 17 punktów bazowych, od dołka sprzed dokładnie roku wzrost ten wyniósł ponad 63 punkty, a wszystko to przy niezmienionych stopach procentowych.

To oznacza, że w najbliższym czasie klienci zadłużeni w euro mogą spodziewać się od banków komunikatu o wzroście oprocentowania pożyczek. Pocieszające jest jednak to, że w wielu instytucjach uaktualnianie oprocentowania następuje na koniec kwartału, czyli kredytobiorcy poczują to w portfelach w lipcu. Ze względu na to, że częściowo wzrost stóp został już przez rynek zdyskontowany, trudno powiedzieć, jak zmieni się stawka EURIBOR. Gdyby wzrosła o 25 punktów bazowych, o tyle co stopy procentowe, kredytobiorcy musieliby liczyć się ze wzrostem raty mniej więcej o 15-16 zł na każde 100 tys. zł kredytu. Dokładna zmiana zależy od marży kredytu, spreadów oraz kursu euro, po jakim zaciągnięto kredyt.

Gdyby do obliczeń wziąć przykładowy kredyt na kwotę 300 tys. zł zaciągnięty w kwietniu 2008 roku (euro kosztowało wówczas ok. 3,39 zł) na 30 lat, to dla takiej pożyczki wzrost miesięcznej raty wyniesie 47 złotych. Nie należy jednak zapominać, że wpływ na wysokość raty mają też wahania kursów walut. Wzrost kursu euro o 3 gr. przekłada się na wzrost wysokości raty w/w kredytu o ok. 12 złotych.

Wzrost stóp procentowych w strefie euro może przynieść pozytywne efekty dla osób zadłużonych w najpopularniejszym niegdyś na polskim rynku franku szwajcarskim. Podniesienie stóp EBC teoretycznie powinno oznaczać umocnienie euro do takich walut jak frank w większym stopniu niż do złotego. To spowodowałoby obniżenie kursu franka w Polsce i ulgę dla kredytobiorców zadłużonych w tej walucie. Do poprzedniej zmiany wysokości stóp procentowych w strefie euro doszło wiosną 2009 roku.

Marcin Krasoń, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: umocnienie euro | bank centralny | EBC | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »