Reklama

Bernanke zapowiada dalsze zakupy przez Fed

Prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke zapowiedział w piątek kolejną akcję na rzecz pobudzenia gospodarki do wzrostu, aby doprowadzić do zmniejszenia bezrobocia i odsunięcia groźby deflacji.

"Zważywszy na cele, jakie sobie stawiamy, istnieją powody do dalszych działań" - powiedział szef banku centralnego w piątek w przemówieniu na konferencji ekonomicznej w Bostonie. Poinformował, że Fed zakupi amerykańskie obligacje skarbowe, co powinno spowodować obniżenie stóp procentowych na dłuższą metę.

Nie podał bliższych szczegółów, np. kwoty zapowiedzianego zakupu długu, natomiast zastrzegł się, że te metoda pobudzenia gospodarki łączy się z pewnym ryzykiem. "Niekonwencjonalna polityka ma swoje koszty i ograniczenia" - powiedział. Fed wyczerpał już możliwości normalnie stosowanego bezpośredniego obniżania stóp procentowych, ponieważ stopa funduszy federalnych, którą bank centralny ustala, jest już bliska zeru. Od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. i recesji Fed wykupił już od banków papiery wartościowe oparte na niespłacalnych długach hipotecznych na łączną kwotę 1,7 biliona dolarów. W sumie, na wszystkie zakupy interwencyjne wydał 2,3 bln dolarów. Rezerwa Federalna może podać szczegóły nowych działań stymulacyjnych na swym najbliższym posiedzeniu 2-3 listopada. Bernanke powiedział też, że niebezpieczeństwo deflacji jest zbyt duże i że przewiduje się utrzymywanie się "przez jakiś czas" wysokiego bezrobocia. Obecnie wynosi ono 9,7 procenta.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »