Bez wyłączności na Stoen

Dopiero za "jakiś", bliżej nieokreślony, czas ministerstwo skarbu wyłoni inwestora, z którym będą prowadzone ekskluzywne negocjacje w sprawie kupna pakietu akcji najatrakcyjniejszego w Polsce zakładu energetycznego-Stoenu.

Dopiero za "jakiś", bliżej nieokreślony, czas ministerstwo skarbu wyłoni inwestora, z którym będą prowadzone ekskluzywne negocjacje w sprawie kupna pakietu akcji najatrakcyjniejszego w Polsce zakładu energetycznego-Stoenu.

Przedłuża się proces prywatyzacji warszawskiego dystrybutora energii elektrycznej-Stoenu. Wbrew wcześniejszym spekulacjom prasowym wczoraj nie doszło do przyznania wyłączności negocjacyjnej dla jednego z inwestorów starających się o akcje spółki. Według nieoficjalnych informacji PG ministerstwo skarbu podjęło decyzję, aby prowadzić jeszcze przez jakiś czas rokowania równoległe ze wszystkim oferentami. Do resortu wpłynęły wczoraj poprawione oferty wiążące od nabywców, na podstawie których departament prywatyzacji podejmie decyzję w jaki sposób prowadzić dalej rokowania. Niestety nie udało nam się dowiedzieć, czy wszystkie trzy podmioty, które złożyły wcześniej oferty, poprawiły swoje propozycje i nadal uczestniczą w tej prywatyzacji. Na pewno zrobiła to belgijska spółka Electrabel, która na gwałt poszukuje rynku zbytu dla produkowanej, przez należącą do niej Elektrowni Połaniec, energii. Zapewne zrobił to także niemiecki potentat RWE Plus, który jest bardzo zdeterminowany, aby wreszcie kupić ?coś? w Polsce. Trudno natomiast ustalić, czy największa na świecie spółka energetyczna - Electricite de France (EDF), chce nadal uczestniczyć w prywatyzacji Stoenu. Na rynku krążą od pewnego czasu plotki, że Francuzi, ze względu na kłopoty finansowe zrezygnowali z udziału w prywatyzacji warszawskiego zakładu energetycznego. Byłoby to jednak dziwne, biorąc pod uwagę potrzebę zrównoważenia własnym dostępem do klienta finalnego posiadanego przez nich w Polsce znaczącego potencjału wytwórczego. EDF kontroluje bowiem w naszym kraju sześć elektrociepłowni i jedną elektrownię, nie posiadając własnej dystrybucji prądu.

Reklama

Stoen jest bez wątpienia najatrakcyjniejszym zakładem energetycznym w Polsce. Choć spółka posiada zaledwie ok. 5 proc. udziału w rynku, działa jednak na obszarze, na którym dominują zasobni klienci indywidalni i rozwijająca się nieustannie sfera usług. Nie ma natomiast ?obciążeń? w postaci niezrestrukturyzowanego przemysłu, który notorycznie zalega z opłatami za prąd.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: Stoen | MSP | skarbu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »