Bezrobocie - mity i fakty

Bezrobocie przybrało niepokojące rozmiary.

Bezrobocie przybrało niepokojące rozmiary.

Toczą się na ten temat dyskusje - konieczne, lecz pokazujące, że w potocznym myśleniu pokutuje wiele mitów i mylnych wyobrażeń na temat przyczyn bezrobocia i metod jego zwalczania - pisze w "Rzeczpospolitej" prof. SGH Marek Góra.

Jego zdaniem, utrudnia to faktyczną walkę z bezrobociem, stwarza jedynie podatny grunt dla demagogii.

Powszechnie sądzi się, że za pogorszenie sytuacji na rynku pracy odpowiada tempo wzrostu gospodarczego. Jest ono czynnikiem bardzo ważnym, ale nie jedynym i w polskich warunkach chyba nie najistotniejszym. Po prawie 10 latach szybkiego wzrostu nie sposób uważać go za główny czynnik wzrostu bezrobocia - uważa autor.

Reklama

W jego opinii, sytuacja na rynku pracy zależy także od wielu innych czynników: kosztów pracy, kwalifikacji zawodowych, skuteczności pośrednictwa pracy, motywacji samych bezrobotnych do znalezienia pracy oraz instytucjonalnej struktury rynku pracy.

Gdyby wzrost gospodarczy był jeszcze szybszy, walka z bezrobociem byłaby łatwiejsza - pisze Góra.

- Koncentrowanie się przede wszystkim na tym aspekcie jest w gruncie rzeczy ucieczką przed dyskusją na temat faktycznych przyczyn bezrobocia w Polsce - ocenia profesor.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie | mity | "Fakt" | faktu | 'Fakt'
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »