Bezrobocie w Polsce: Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w sierpniu 10 procent wobec 10,1 procent w lipcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W końcu sierpnia 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1563,5 tys. osób (w tym 833,0 tys. kobiet) i była niższa zarówno w porównaniu z ub. miesiącem, jak i analogicznym okresem ub. roku.

Podobnie obniżeniu uległa stopa bezrobocia: bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu sierpnia 2015 r. stanowili 10,0 proc. cywilnej ludności aktywnej zawodowo (w lipcu 2015 r. - 10,1 proc.; w sierpniu 2014 r. - 11,7 proc.).

W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 97,9 tys. osób (przed miesiącem 92,3 tys.; przed rokiem 74,5 tys.).

Reklama

W końcu sierpnia 2015 r. utrzymało się duże terytorialne zróżnicowanie stopy bezrobocia. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (16,2 proc.), kujawsko-pomorskim (13,3 proc.), zachodniopomorskim (13,1 proc.), podkarpackim (13,0 proc.), świętokrzyskim (12,6 proc.) i podlaskim (11,9 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (6,5 proc.), śląskie (8,4 proc.), małopolskie (8,5 proc.), mazowieckie (8,9 proc.) i dolnośląskie (9,0 proc.). W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach, w największym stopniu zmniejszyła się w województwie kujawsko-pomorskim (o 0,3 proc.).

źródło: GUS

- - - - -

Koniec prac sezonowych wyhamował spadek bezrobocia

Zgodnie z przewidywaniami analityków, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec sierpnia 2015 r. wyniosła 10 proc. Niewielki spadek bezrobocia, o jedyne 0,1 pp. w stosunku do lipca 2015, spowodowany jest przede wszystkim wyhamowaniem letnich prac sezonowych w ostatnim miesiącu wakacji. Wedle analiz Work Service, jednocyfrowa stopa bezrobocia na koniec tego roku to nadal bardzo realny scenariusz. Świadczy o tym wzrost popytu na pracowników średniego i najniższego szczebla, który jest symptomem utrzymującego się stabilnego wzrostu gospodarczego.

Główny Urząd Statystyczny nie zaskoczył dziś, podając, że liczba bezrobotnych spadła o 1,7 pp. r/r do poziomu 10 proc. Najbardziej znaczące spadki bezrobocia zarejesrtowane zostały w województwie łódzkim (o 2,4 pp.), lubuskim i śląskim (po 2,2 pp.), kujawsko-pomorskim (o 2,1 pp.) oraz dolnośląskim (o 1,9 pp.).

- To już 6. miesiąc z rzędu, gdy obserwujemy spadek poziomu bezrobocia. Jednak wyraźnie widzimy wyhamowanie dynamiki spadku, ze średniego poziomu 0,38 pp. miesięcznie na 0,1 pp. Jest to zjawisko naturalne związane z końcem wakacji, a co za tym idzie wygaszaniem prac sezonowych. Teraz osoby, które znalazły zatrudnienie w okresie letnim, muszą zacząć szukać nowych ofert. Jednak popyt na pracę w Polsce utrzymuje się, niezależnie od sezonowości. Z naszych badań wynika, że w ostatnim kwartale tego roku planowane rekrutacje obejmują najczęściej zatrudnienie pracowników średniego (56 proc.) i najniższego szczebla (52 proc.) - mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service SA.

Co ważne, wraz ze wzrostem liczby nowych ofert pracy spada liczba bezrobotnych szukających pracy. Jak wynika z danych GUS, w sierpniu do urzędów pracy zgłosiło się 173,5 tys. osób. Poszukujących zatrudnienia. To o 21,3 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu tego roku i o 9,4 tys. mniej niż w sierpniu 2014.

- W urzędach pracy na koniec sierpnia mieliśmy 97,9 tys. zgłoszonych ofert zatrudnienia, czyli więcej o 23,4 tys. niż w ubiegłym roku. Jednocześnie z danych GUS wynika, że podmioty zatrudniające minimum jedną osobę odnotowały na koniec II kwartału br. o 32,4 proc. więcej wolnych miejsc pracy, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Najwięcej nieobsadzonych stanowisk było w zakładach przetwórstwa przemysłowego, handlu oraz w sektorze motoryzacyjnym. Na rynku pracy nie brakuje zatem nowych ofert i możliwości rozwoju dla chętnych - dodaje Tomasz Hanczarek.

Work Service

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: urzedy | Główną | bezrobocie | urzad | najnowsze | glowne | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »