Białoruś na granicy upadku?

Odcięty od zagranicznych kredytów rząd sąsiada Polski doprowadził kraj do upadku gospodarczego. Ludzie wykupują wszystko.

Jak podaje "Gazeta WSyborcza", bliski krach rynku walutowego wyhamowuje słaby białoruski przemysł, bo firmy nie mogą kupić zagranicznych komponentów. - W ciągu kilku tygodni gospodarka białoruska jakby cofnęła się o dekadę, a firmy znów próbują rozliczać się za pomocą barteru - mówi "Gazecie Wyborczej" Pawluk Bykowski, publicysta tygodnika "Biełorusskij Rynok". Ludzie zaczynają wychodzić na ulice.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Rosja ma pomóc!

- Rosja chce zakończyć negocjacje w sprawie pożyczki dla Białorusi w ciągu miesiąca, proponując warunki podobne do typowych dla programów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - oświadczył w czasie weekendu rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin. - Chciałby to wszystko zakończyć w ciągu miesiąca - oświadczył Kudrin w rozmowie z dziennikarzami na marginesie konferencji MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie.

Reklama

- Wszystko zależy od tego, czy pojawią się trudności w kwestiach, nad którymi obecnie pracujemy - oświadczył, nie podając jednak szczegółów.

Białoruś stara się o pożyczkę od Moskwy w wysokości ok. 1 mld dol. oraz ok. 1,7 mld dol. z regionalnych funduszy pomocowych kierowanych przez Rosję. W Mińsku z powodu znacznego deficytu handlowego oraz nadmiernych wydatków przed wyborami prezydenckimi z grudnia 2010 roku zaczynają wyczerpywać się rezerwy walutowe - podkreśla agencja Reutera.

Plan

Rosja chce, by Białoruś przedstawiła wiarygodny plan stabilizacji gospodarczej. Jak podkreślił Kudrin, Moskwa chciałaby, żeby pożyczka udzielona była na warunkach podobnych do typowych programów Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Uważam, że te propozycje i kryteria, których będziemy wymagali, (...) moim zdaniem w 80 proc. spełnią wymagania MFW - powiedział rosyjski minister, nie ujawniając szczegółów.

- - - - -

- Białoruski Bank Narodowy zniesie ograniczenia w kształtowaniu kursu rubla na rynku międzybankowym i wkrótce przeprowadzi na giełdzie walutowej alternatywną transakcję kupna-sprzedaży walut, by określić wartość rynkową rubla - poinformował we wtorek wiceszef banku Mikoła Łuzhin.

- Od dzisiaj anulowane są ograniczenia w kształtowaniu kursu rubla przy realizacji transakcji kupna-sprzedaży zagranicznej waluty między bankami a podmiotami gospodarczymi - oznajmił Łuzhin. Dodał, że w następnym tygodniu giełda walutowa przeprowadzi pierwsze alternatywne transakcje w celu określenia, na podstawie popytu i podaży, kursu białoruskiego rubla.

Zdaniem byłego szefa Banku Narodowego Stanisława Bahdankiewicza krok ten oznacza wprowadzenie dwóch oficjalnych kursów rubla. Utrzymany zostaje dotychczasowy kurs rubla w sferze usług pierwszego rzędu i w punktach wymiany, gdzie dewizy kupują osoby fizyczne. Płynny kurs rynkowy, kształtowany na podstawie popytu i podaży, będzie dotyczyć podmiotów gospodarczych, które kupują towary - ocenia Bahdankiewicz, jeden z liderów opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, w komentarzu na stronie internetowej partii.

Wcześniej już białoruski bank centralny pozwolił na odchylenia w sektorze międzybankowym do 10 proc. od oficjalnego kursu rubla, co jednak nie ożywiło rynku.

Białoruś boryka się z rosnącym deficytem handlowym i spadkiem rezerw walutowych. Jednocześnie, władze wielokrotnie podkreślały w ostatnich miesiącach, że nie przeprowadzą dewaluacji rubla. Zwykli obywatele, w obawie przed dewaluacją, od miesięcy wykupują dewizy w punktach wymiany, a bank centralny wprowadził szereg ograniczeń na rynku walutowym, które dotknęły przede wszystkim importerów towarów.

Oficjalny kurs białoruskiej waluty to 3060 rubli (ok. 3 złote) za dolara. Bank centralny pozwala na wahania maksymalnie o 2 proc. przy kupnie dolara w kantorach. Na rynku międzybankowym kurs wynosi 4300 rubli (ok. 4,3 zł) za dolara, a więc aż 40 proc. powyżej oficjalnego kursu.

Według ocen Międzynarodowego Funduszu Walutowego, oficjalna wartość białoruskiej waluty wobec dolara jest zawyżona o 15 proc. - podaje internetowa gazeta "Biełorusskije Nowosti".

Pobierz: program do rozliczeń PIT

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Białoruś | Alaksandr Łukaszenka | bialorus | 'Na granicy' | MFW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »