Białoruś na krawędzi bankructwa
Białoruski rząd zatwierdził plan działań służących - jak to określono- "zabezpieczeniu zrównoważonego rozwoju gospodarki". Białoruś w najbliższym czasie czeka podwyżka cen i zaciskanie pasa.
Plan ten został opublikowany przed dzisiejszym posiedzeniem w Kijowie Komitetu Antykryzysowego poradzieckiej Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej na którym ma zapaść decyzja o udzieleniu Białorusi kredytu w wysokości około 3 miliardów dolarów. Media poinformowały, że dokument przewiduje między innymi szersze wykorzystanie na Białorusi walut obcych przy opłatach na przykład podatków i ceł.
Nie będzie możliwości stosowania ulg w sprzedaży walut obcych niektórym podmiotom gospodarczym. Mają być zmienione stawki akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe . Przewidziana jest również "optymalizacja" cen na paliwa oraz "indeksacja" taryf na energie elektryczną i cieplną . Białoruskie ministerstwo finansów zamierza również zmniejszyć deficyt budżetowy .
Z lektury planu działań mających służyć zrównoważonemu rozwojowi gospodarki wynika, ze Białoruś w najbliższym czasie oczekują podwyżki cen i zaciskanie pasa.
Kredyt
Białoruś chce uzyskać kredyt w wysokości 3 miliardów rozłożony na trzy lata. Rada Ekspertów Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej rozpatrzy program gospodarczy białoruskiego rządu i podejmie decyzję odnośnie udzielenia kredytu. Białoruscy komentatorzy przewidują, że kredyt ten zostanie udzielony. Pierwszą ratę w wysokości około miliarda dolarów Mińsk może otrzymać jeszcze w tym roku. Kredyt ten jest niezwykle potrzebny.
Na Białorusi brakuje walut zagranicznych, co odbija się negatywnie na funkcjonowaniu całej gospodarki. Białoruś zamierza również ubiegać się o kredyt w wysokości do 8 miliardów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tu prognozy są mniej optymistyczne. Niezależni eksperci wskazują, że Białoruś będzie musiała przedstawić bardzo rygorystyczny program reform gospodarczych. Wskazują również na konieczność poprawy relacji z Zachodem , w tym wypuszczenia z więzień polityków opozycyjnych.