BIEC: Inflacja jest wysoka i uporczywa. "Najgorsze, że nauczyliśmy się z nią żyć"

Inflacja w ciągu najbliższych kilku miesięcy może spaść do 13 proc. - wskazują ekonomiści Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Ich zdaniem, mimo przewidywanego spadku, to nadal "bardzo wysoka" inflacja. "Jej najgorszą cechą jest uporczywość, co oznacza, że uczestnicy rynku w pewnym sensie zaakceptowali ją i nauczyli się z nią żyć" - wskazują.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji obniżył się w kwietniu o 1,2 pkt wobec notowań sprzed miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Wskaźnik spada od dziewięciu miesięcy, co stwarza perspektywę obniżki inflacji do ok. 13 proc. w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy - podaje BIEC.

Inflacja: uporczywa i wysoka

W ocenie ekonomistów BIEC, nawet gdyby taki scenariusz miał szanse na realizację, to nadal "jest to bardzo wysoka inflacja". "Jej najgorszą cechą jest uporczywość, co oznacza, że uczestnicy rynku w pewnym sensie zaakceptowali ją i nauczyli się z nią żyć" - stwierdzili.

Reklama

Zwrócili uwagę, że konsumenci racjonalizują swoje wydatki, zastępując droższe produkty tańszymi odpowiednikami i rezygnują z części zakupów, odkładając je na później. "Pracownicy domagają się podwyżek rekompensujących im wzrost cen, a pracodawcy częściowo te postulaty realizują, podnosząc wynagrodzenia o nieco mniejsze kwoty od oczekiwań pracowników. Jednocześnie część wzrostu kosztów rekompensują, podnosząc ceny producentów" - stwierdzili.

Jak wyjaśnili, to z pewnym opóźnieniem przenosi się na wskaźnik CPI (inflację). "Przedsiębiorcy i konsumenci powstrzymują się przed wydatkami o charakterze inwestycyjnym, których całkowite koszty stają się niemożliwe do oszacowania. Stąd spadek zainteresowania kredytem hipotecznym i bardzo niska skłonność do inwestowania wśród przedsiębiorców" - dodali.

Eksperci BIEC wskazują też, że systematycznie ubywa przedstawicieli gospodarstw domowych spodziewających się wzrostu cen szybszego niż dotychczas na rzecz grupy oczekującej wolniejszego wzrostu cen. "Szybszego wzrostu cen spodziewa się niewiele ponad 15 proc. respondentów, przed rokiem było ich 45 proc." - stwierdzono. Jednocześnie blisko 2,5-krotnie częściej niż przed rokiem respondenci spodziewają się wolniejszego wzrostu cen od obecnego. Przed rokiem było ich 11 proc., podczas gdy obecnie około 27 proc. - dodali. "Oczekiwania inflacyjne konsumentów, choć ciągle bardzo wysokie, ale ulegają stopniowej redukcji".

Szef NBP: Schodzimy z płaskowyżu

BIEC zwróciło uwagę, że wstępny odczyt inflacji za marzec br. wskazuje na spadek tempa wzrostu cen do 16,2 proc. rok do roku poprzedniego. Na te niższe odczyty mają obecnie wpływ trzy czynniki. "Pierwszy z nich, o najwyższej sile oddziaływania - ma charakter czysto statystyczny, wynikający z wysokiej bazy odniesienia sprzed roku. Drugi czynnik, oddziałujący od jesieni ubiegłego roku - to spadek cen surowców na światowych rynkach. I trzeci czynnik, o najmniejszej sile oddziaływania - to stopniowe ograniczanie popytu krajowego w efekcie utraty części siły nabywczej społeczeństwa" - wyjaśniają analitycy biura.

Zdaniem prezesa NBP i przewodniczącego RPP podejmującej decyzję o stopach procentowych, inflacja już zaczęła "gwałtownie" spadać. - Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani w banku, że realizuje się projekcja NBP - rozpoczął się gwałtowny ruch w dół (inflacji - red.) z płaskowyżu - powiedział w czwartek Adam Glapiński na konferencji prasowej.

Według marcowej projekcji inflacji NBP roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 10,2 - 13,5 proc. w 2023 r. W projekcji listopadowej była mowa o przedziale 11,1 - 15,3 proc.

- W lutym minęliśmy szczyt inflacji. Następuje na łeb na szyję spadek inflacji. To się potwierdza w kolejnych danych - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | inwestycje | drożyzna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »