Biedronka i Lidl będą doliczać nową opłatę do zakupów. Znamy już termin

Opłata, jakiej dotąd jeszcze nie było, będzie już niebawem doliczana do zakupów. Nie zawsze ją jednak zapłacimy, chodzi o system kaucyjny. Ten zacznie obowiązywać w Polsce za kilka miesięcy. Co więcej, w ramach jej wprowadzania do sklepów trafią też specjalne automaty. Biedronka i Lidl już przygotowują klientów na nowe zasady.

  • Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie nowa opłata za zakupy.
  • Zapłacimy ją za każdym razem, gdy będziemy kupować towary w opakowaniach podlegających pod system kaucyjny.
  • Opłata wyniesie 50 groszy lub 1 zł, w zależności od typu opakowania. Pieniądze te będziemy mogli odzyskać po oddaniu butelki lub puszki w automacie.

Nowa opłata wejdzie do polskich sklepów już na początku 2025 roku. Chodzi o system kaucyjny, który będzie zachęcał Polaków do zwracania butelek plastikowych, szklanych oraz puszek po zakupach. Zachęta będzie polegała na odzyskaniu pieniędzy, które będzie trzeba zapłacić ekstra za każde opakowanie podczas zakupów.

Reklama

Opłata wejdzie z systemem kaucyjnym. Zacznie się w 2025 roku

System kaucyjny wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z nim obowiązywać będzie zorganizowany zbiór opakowań, a w sklepach wielkopowierzchniowych o wielkości przekraczającej 200 metrów kwadratowych staną specjalne automaty umożliwiające zwrot opakowań.

W ramach systemu kaucyjnego zbierane będą odpowiednie opakowania po napojach i towarach płynnych. W sumie ustawodawca w prawie dotyczącym systemu kaucyjnego wymienia trzy rodzaje opakowań, za które podczas zakupów będziemy musieli zapłacić nową opłatę. Będzie to kaucja, która zostanie zwrócona po oddaniu opakowania w odpowiednim automacie. Jej wysokość wyniesie:

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do pojemności 3 litrów - 50 groszy kaucji,
  • wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra - 1 zł kaucji,
  • puszki do pojemności 1 litra - 50 groszy kaucji.

Doliczanie opłaty do zakupów oznaczać będzie, że zapłacimy za każde opakowanie objęte systemem kaucyjnym. Sklepy będą liczyć opłatę za każde pojedyncze opakowanie, tak więc za trzy butelki plastikowe zapłacimy 1,50 zł, a za cztery butelki szklane 4 zł i tak dalej.

Lidl i Biedronka już szykują się do wdrożenia systemu kaucyjnego

Lidl czy Biedronka już stawiają w niektórych sklepach odpowiednie automaty, które wydają pieniądze na zakupy po wrzuceniu do nich zużytych opakowań. Lidl pierwsze testy zaczął już w 2022 roku, a już w grudniu 2023 roku sieć chwaliła się, że z jej automatów pozyskano vouchery na kwotę 100 tys. zł.

Podobnie sytuacja wygląda w Biedronce. Portugalska sieć sklepów już w 2023 roku zaczęła do swoich lokali wprowadzać recyklomaty, do których podobnie jak w Lidlu, wrzucać można zużyte opakowania.

W obydwu sklepach za oddanie opakowania maszyny wydają 5 groszy w postaci vouchera, jednak klienci nie dopłacają tej kwoty wcześniej do zakupów. Zmieni się to jednak od 1 stycznia 2025 roku, gdy nowa opłata wejdzie w życie.

System kaucyjny od 2025 roku w Polsce. Opakowań nie trzeba oddawać w tym samym sklepie

Wejście w życie systemu kaucyjnego w Polsce oznacza, że nasz kraj będzie drugim po Niemczech w Unii Europejskiej, w którym ten będzie obowiązywał. Oddawanie zużytych butelek czy puszek nie będzie musiało odbywać się w obrębie tego samego sklepu, gdzie je kupiliśmy. Do zwrotu nie będzie potrzebny także paragon.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce ma na celu zwiększenie liczby opakowań podlegających recyklingowi oraz ograniczenie samej liczby odpadów. Jeszcze w 2025 roku przedsiębiorstwa, które wypuszczają na rynek objęte systemem kaucyjnym opakowania, będą musiały odzyskać 77 proc. z nich, a już w 2028 roku aż 90 proc. opakowań.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | system kaucyjny | opłata | Biedronka | Lidl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »