BioNTech napędza wzrost gospodarczy Niemiec

W jakim stopniu pojedyncza firma przyczynia się do wzrostu gospodarczego kraju? Dla BioNTech i Niemiec podano konkretną liczbę.

Sukces firmy BioNTech z Moguncji, która wyprodukowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi, przyczynia się do wzrostu gospodarczego w Niemczech - uważają ekonomiści. - BioNTech może przyczynić się do wzrostu produktu krajowego brutto w tym roku o około 0,5 procenta - powiedział agencji Reutera Sebastian Dullien, dyrektor naukowy Instytutu Polityki Makroekonomicznej i Badania Koniunktury (IMK). - W efekcie wzrost gospodarczy powinien również podskoczyć o około pół punktu.

Jedna ósma dla BioNTech

Wielu ekspertów uważa, że niemiecka gospodarka odnotuje w tym roku około czteroprocentowy wzrost, z czego jedna ósma przypadnie tylko na BioNTech. - Nie pamiętam przypadku, w którym firma miała taki wpływ na niemiecki PKB - powiedział Dullien. Jako makroekonomista nie zajmuje się on pojedynczymi spółkami. - Zdarzają się jednak rzadkie przypadki, kiedy pojedyncze przedsiębiorstwa mają znaczenie dla całej gospodarki - powiedział naukowiec. - BioNTech jest takim odosobnionym przykładem.

Reklama

"Wiarygodna kalkulacja"

Wyliczenia Dulliena opierają się na - skorygowanej ostatnio - prognozie spółki. Przewiduje się, że w tym roku przychody ze sprzedaży szczepionki na COVID-19 wyniosą 15,9 mld euro (poprzednio: 12,4 mld euro). Odpowiadałoby to około 0,5 proc. produktu krajowego brutto Niemiec. - Ponieważ BioNTech pozyskuje stosunkowo niewiele produktów wstępnych z zagranicy, jest to niemal wyłącznie tworzenie wartości w kraju - powiedział ekonomista. - Co ma bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy.

BioNTech posiada szczepionkę opartą na nowej technologii mRNA, produkowaną m.in. w Marburgu, a także pobiera opłaty od swojego amerykańskiego partnera - firmy Pfizer.

- Kalkulacja jest wiarygodna - powiedział główny ekonomista ING Carsten Brzeski o wyliczeniach Dulliena. - Niewiele jest firm, które zaczynają od zera i osiągają setkę, jak BioNTech - i to w ciągu jednego roku.

Również z niemieckich kręgów rządowych dobiegają głosy przyznające, że wyliczenia mogą być wiarygodne. W przypadku bardzo skutecznej szczepionki i wysokiego wskaźnika szczepień oprócz znaczących korzyści zdrowotnych mogą wystąpić również pozytywne skutki makroekonomiczne. I to nawet tej wielkości, o której mowa w analizie Dulliena - powiedział przedstawiciel rządu cytowany przez agencje Reutera.

Ogromny wzrost dzięki szczepionce

BioNTech i Pfizer jako pierwsze firmy otrzymały pod koniec 2020 r. zgodę na użycie szczepionki przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej i USA. - Sukces firmy BioNTech jest imponujący - podkreśla Dullien. - W Niemczech istnieje doskonały sektor badawczy, który ma potencjał na przyszłość.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Biznes szczepionkowy dodał firmie z Moguncji skrzydeł. W drugim kwartale tego roku BioNTech odnotował obroty w wysokości 5,31 mld euro. W tym samym okresie 2020 r. było to zaledwie 41,7 mln euro. Z kolei zysk netto wyniósł 2,79 mld euro po stracie 88,3 mln euro rok wcześniej.

(RTR/dom)

Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: farmaceutyka | biotechnologia | Pfizer/BioNTech
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »