Pokolenie Z najrzadziej korzysta z L4. Zaskakujące dane

Pokolenie Z najrzadziej korzysta ze zwolnienia chorobowego – wynika z danych firmy Conperio. Osoby przed 30 rokiem życia mają średni wskaźnik nieobecności w pracy na poziomie 2,3 proc., co oznacza, że odpowiadają jedynie za 10 proc. wszystkich zwolnień w firmach.

Pokolenie Z niechętnie korzysta z L4. Wskaźnik nieobecności to tylko 2,3 proc.

Z raportu wykonanego przez firmę Conperio wynika, że najrzadziej ze zwolnienia lekarskiego korzysta tzw. pokolenie Z, czyli osoby, które nie ukończyły 29 roku życia. Średni wskaźnik nieobecności w tej grupie wynosi 2,3 proc. Co ciekawe, czym starsi pracownicy tym jest on wyższy. W grupie wiekowej 30-39 wynosi 3,1 proc., a wśród 40-latków 3,5 proc. Najczęściej nieobecne są w pracy osoby, które ukończyły 50 lat - ich wskaźnik abstynencji to 4,4 proc. 

Reklama

Pokolenie Z odpowiada za 10 proc. wszystkich zwolnień lekarskich w firmach, a osoby powyżej 50 roku życia aż za 40 proc. Zdaniem ekspertów z Conperio, wskaźniki te świadczą o zmianie świadomości zdrowotnej. Według nich 20-latkowie bardziej dbają o swój komfort psychiczny i fizyczny, zdrowiej jedzą i są bardziej aktywni fizycznie, co przekłada się na mniejszą liczbę chorób. “Młodzi są bardziej wyczuleni na kwestie BHP i warunki pracy niż ich rodzice. Rzadziej też nadużywają L4, co może oznaczać większą odpowiedzialność i stabilność tej grupy zawodowej" - zauważa Mikołaj Zając, prezes Conperio, cytowany przez "Wprost".  

Zdaniem Zająca młodzi ludzie rzadziej wykorzystują L4 jako sposocu na uniknięcie pracy. W przypadku gdy miejsce zatrudnienia nie spełnia ich oczekiwań, decydują się na zmianę pracy, a nie jej unikanie przez nieuczciwe zwolnienia chorobowe.  

Nieuczciwe zwolnienia lekarskie. Kontrole wykazały nieprawidłowości

W 2024 roku aż 35 proc. skontrolowanych zwolnień lekarskich stanowiły nadużycia - wynika z danych firmy Comperio. Kontrole wykazały, że pracownicy często nie przebywają w miejscach wskazanych w drukach ZLA lub wykonują czynności, które są niewskazane w czasie rzekomej choroby.  

"Wyniki kontroli jednoznacznie wskazują, że wciąż istnieje znaczna grupa pracowników, którzy błędnie postrzegają czas zwolnienia chorobowego jako dodatkowy czas wolny od pracy, którym mogą dowolnie dysponować" - powiedział prezes firmy Comperio. 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrola L4 | zwolnienie lekarskie | zwolenienia lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »