Błyskawiczna akcja ratunkowa w polskim górnictwie
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie 4 kopalń Kompanii Węglowej (KW) przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Decyzja dotyczy zakładów: Piekary, Brzeszcze, Sośnica (część Sośnicy-Makoszów) oraz Centrum (część Bobrka-Centrum).
To transakcja przewidziana w porozumieniu zawartym w styczniu 2015 r. przez rząd, Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, działające w KW zakładowe organizacje związkowe, a także zarządy SRK, KW i spółki Węglokoks.
Analizując ją UOKiK uznał, że "nie doprowadzi ona do ograniczenia konkurencji".
"Z uwagi na przejściowy i krótki okres, w którym Spółka prowadziła będzie wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego pozyskiwanego z przedmiotowych kopalń oraz niewielki udział tej sprzedaży w krajowym i europejskim rynku węgla kamiennego, nabycie mienia przez SRK SA nie będzie miało wpływu na rynek właściwy, koszty produkcji, ceny produktu oraz efekt skali rynku" - wskazano w opisie koncentracji na stronie internetowej UOKiK.
"Rynek wprowadzania do obrotu węgla kamiennego ma wymiar co najmniej europejski, a łączne udziały uczestników koncentracji nie przekraczają poziomu 5 proc." - zaznaczył w czwartkowym komunikacie Urząd.
Na swojej stronie UOKIK przypomniał m.in., że kopalnie będą przekazywane do SRK w celu zagospodarowania na zasadach wprowadzonych ostatnią nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
Chodzi o część działań restrukturyzacyjnych Kompanii związaną z odcięciem od spółki aktywów przynoszących największe straty. W pierwotnym planie dla KW rząd założył m.in. sprzedaż zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej (tzw. Nowej Kompanii Węglowej) 9 z 14 kopalń KW. Z pozostałych jedną miał kupić Węglokoks (Piekary). Kolejne cztery (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój) miały być przekazane do SRK "w celu stopniowego wygaszania działalności (z możliwością innych działań restrukturyzacyjnych)".
Zgodnie z wypracowanym po związkowych protestach styczniowym porozumieniem do Nowej KW ma trafić 11 kopalń, a do SRK 4: Piekary, Brzeszcze, a także - po wcześniejszym podziale zakładów - Makoszowy i Centrum. Perspektywą działań SRK wobec nich ma być nie "wygaszanie", a restrukturyzacja części tych zakładów (tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstw), a następnie pozyskanie dla nich inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych.
Według późniejszych informacji, o ile w przypadku np. Makoszów przewidziana jest ewentualna sprzedaż przez SRK po zrestrukturyzowaniu tego wydzielonego zakładu inwestorowi, tzw. ruch Centrum obecnej kopalni Bobrek-Centrum planowany jest do likwidacji. Jeden z załączników do porozumienia przewiduje też, że jeśli kopalnia Brzeszcze nie zostanie do września br. sprzedana przez SRK inwestorowi (zainteresowanie nią wyraża Tauron), zostanie ona przeniesiona do Nowej Kompanii Węglowej.
Zamiast pierwotnie zakładanych Piekar Węglokoks-Kraj miałby kupić bezpośrednio od KW wydzieloną z obecnego zakładu Bobrek-Centrum kopalnię Bobrek. Do tego samego podmiotu - w dalszej kolejności, po zrestrukturyzowaniu w SRK - miałyby trafić także Piekary.
W środę pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk poinformował, że pierwsze kopalnie będą przekazywane do SRK najwcześniej w kwietniu. Jak wyjaśnił, najpierw muszą zapaść ustalenia, które kopalnie ostatecznie wejdą w skład SRK.
- Kopalnia Brzeszcze może trafić do SRK, ale trwają rozmowy z inwestorem, żeby została bezpośrednio wykupiona - sygnalizował Kowalczyk. Przypomniał też m.in., że dopiero po przekazaniu kopalń do SRK i wydaniu odpowiednich rozporządzeń przez ministra gospodarki do SRK będą mogły "popłynąć realne pieniądze" na jej działania.
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia realizację części rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej, weszła w życie na początku lutego. Zgodnie tymi przepisami, jeżeli do 1 stycznia 2016 r. rozpocznie się proces likwidacji kopalni przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - może on zostać sfinansowany z dotacji budżetowej.
Na początku marca Polska złożyła w Komisji Europejskiej dokumenty w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń KW.
Pobierz darmowy: PIT 2014