Borys: Do końca 2025 r. zamrażamy czynsz najemcom z programu PFR Nieruchomości

- Zamrażamy do końca 2025 r. czynsz dla najemców osiedli rynkowej części programu mieszkaniowego PFR Nieruchomości - poinformował w czwartek prezes PFR Paweł Borys. Przeciętna kwota oszczędności dla najemcy wyniesie nieco ponad 5 tys. zł - dodał.

 Przeciętna kwota oszczędności dla najemcy nieco ponad 5 tys. zł

Jak podał podczas czwartkowej spotkania z mediami szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, czynsz dla najemców osiedli z "rynkowej" części programu mieszkaniowego PFR Nieruchomości zostanie zamrożony. 

- Stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku  - zaznaczył Borys.

Jak wyliczono, przeciętna kwota oszczędności dla budżetu domowego najemcy z tego tytułu wyniesie nieco ponad 5 tysięcy złotych. Zgodnie z szacunkami PFR w skali całego 2024 r. średnia oszczędność dla najemcy wyniesie 2169 zł, a w kolejnym roku - 2981 zł. Zamrożenie czynszu zapewni 3 tys. rodzin gwarancję niezmiennej stawki - przekazano.

Reklama

Dodatkowo będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Średnio dla najemcy będzie to 1500 zł oszczędności.

Średnio 6 chętnych na jedno mieszkanie

- Oferujemy mieszkania na wynajem, poziom zainteresowania bardzo wysoki. W 40 lokalizacjach jest średnio 6 chętnych na jedno mieszkanie - poinformowano na konferencji prasowej.

- Mieszkania oferowane są na wynajem, a najemcy mogą korzystać z dopłat do czynszu. Fundusz Mieszkań dla Rozwoju ma za zadanie oferować  lokale osobom, które nie mają zdolności kredytowej - powiedział Paweł Borys. 

Ponad 60 proc. wynajmujących spełnia warunki do dopłat czyli w 2/3 program trafia do osób o niskich dochodach.

We wszystkich lokalizacjach w których deklarowaliśmy dojście do własności, ta opcja będzie dostępna - deklarują przedstawiciele PFR. Jak zaznaczają poziom rezygnacji najemców jest bardzo niski, wynosi 2-4 proc. w ostatnich kilku latach.

Jak podkreślono, niezależnie od propozycji wsparcia skierowanego do około 3 tysięcy rodzin, czynsz na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest średnio 20 proc.  niższy niż ten oferowany przez komercyjnych wynajmujących.

Przykładowo, na osiedlu Nowy Nikiszowiec w Katowicach czynsz najmu 50-metrowego mieszkania wynosi 1470 zł. Za taki sam metraż na katowickim rynku trzeba zapłacić 2,2 tysiąca złotych, czyli o blisko 35 proc. więcej.

Dotychczas zrealizowano poprzez PFR Nieruchomości inwestycje na kwotę 2,9 mld zł w 40 lokalizacjach. Jak dodał Borys jest 20 nowych lokalizacji, w których są rozważane inwestycje.

Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości odniósł się do pojawiających się  do informacji o pojawiających się usterkach w oferowanych mieszkaniach.

- W pierwszym okresie eksploatacji zdarzają się one na całym rynku. W przypadku inwestycji PFR to są nieliczne przypadki choć się zdarzają. Nie ma nic co by odbiegało od rynkowej częstotliwości pojawiania się takich usterek - tłumaczył.

Program "Mieszkanie na Start" wystartował w 2019 r.

"Mieszkanie na Start" to program bezzwrotnego finansowego wsparcia osób fizycznych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania. Jest to realizowane poprzez dopłaty pokrywające część czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania oddanego do użytkowania w wyniku rewitalizacji. Program wystartował z początkiem 2019 r. Dopłaty do najmu można otrzymywać przez okres do 15 lat.

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego - Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tys. mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 40 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich, takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację projektów inwestycyjnych.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: pfr nieruchomości | mieszkanie na start
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »