Borys, PFR: Deficyt finansów publicznych może wynieść ok. 2 proc. PKB
Jak ocenił w TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, deficyt sektora finansów publicznych w 2022 r. może wynieść ok. 2 proc. PKB.
"Pewnie cały deficyt sektora finansów publicznych w tym roku wyniesie ok. 2 proc. PKB" - powiedział Borys.
Resort finansów zakłada, że deficyt budżetu centralnego na koniec 2022 r. wyniesie ok. 23 mld zł.
W projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. zaplanowano, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 4,4 proc. PKB. Deficyt budżetu Państwa ma wynieść z kolei ok. 65 mld zł.
"Rząd widzi w przyszłym roku ryzyko spowolnienia gospodarczego, więc też w pewnym zakresie zwiększa wydatki. Drugą kwestią są duże wydatki na obronność" - powiedział Borys. "Ale jest szansa na to, że przyszłoroczne wyniki budżetu będą lepsze" - dodał.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Jak oceniają ekonomiści Banku Santander. Widzimy ryzyko, że deficyt w 2023 r. okaże się wyższy niż założony przez rząd i może osiągnąć 5,5 proc. PKB (wobec ok. 4,5 proc. PKB w 2022).
W efekcie wyższe mogą też być potrzeby pożyczkowe, które i tak rosną. Naszym zdaniem, założenie, że uda się je w większości pokryć emisją obligacji oszczędnościowych jest nadmiernie optymistyczne. Jednak biorąc pod uwagę dużą nadwyżkę płynności zakumulowaną przez MF ryzyko dla finansowania budżetu w 2023 r. wydaje się umiarkowane.