Browar Leżajsk nie zostanie zamknięty? Może go kupić Palikot
Grupa Żywiec rozważa sprzedaż Browaru Leżajsk - informuje "Rzeczpospolita". Oficjalną propozycję zakupu złożył już były polityk Janusz Palikot. Przejęcie zakładu rozważają także gmina Leżajsk oraz powołana przez rząd Krajowa Grupa Spożywcza.
Browar Leżajsk, działający w gminie o tej samej nazwie w województwie podkarpackim, będzie czynny do końca czerwca 2023 r. Po tym terminie produkcja ma zostać zamknięta, a pracę może stracić do 100 osób pracujących w zakładzie oraz ok. 300 współpracujących z nim - wynika z szacunków samorządu.
To efekt decyzji podjętej przez Grupę Żywiec, właściciela browaru, która zapowiedziała w lutym br. reorganizację swojej produkcji w Polsce, która zakłada skupienie się na czterech innych browarach - w Żywcu, Namysłowie, Elblągu oraz Warce.
Plan Grupy Żywiec niekoniecznie musi oznaczać koniec browaru w Leżajsku. Do koncernu wpłynęła oficjalna propozycja zakupu zakładu, złożona przez Janusza Palikota - byłego polityka, a obecnie prezesa spółki Manufaktura Piwa, Wódki i Wina.
- Janusz Palikot składa ofertę odkupu browaru w Leżajsku od Grupy Żywiec, pod warunkiem pozostawienia linii produkcyjnych i marki piwa Leżajsk. Proponuje także, by gmina Leżajsk dołączyła do grupy udziałowców w nowym projekcie, w celu zapewnienia kontroli nad przyszłym rozwojem browaru - napisano w komunikacie opublikowanym przez Manufakturę Piwa, Wódki i Wina.
Jednocześnie, jak informuje gazeta, zainteresowanie ewentualnym zakupem zgłaszają również dwa inne podmioty. Jednym z nich ma być Krajowa Grupa Spożywcza, spółka kontrolowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Resort zarządzany przez wicepremiera Jacka Sasina nie odniósł się oficjalnie do tych informacji, natomiast sama Grupa Żywiec przyznała, że nie otrzymała do tej pory żadnej propozycji ze strony rządu.
Kolejnym potencjalnym nabywcą jest samorząd Leżajska. Jak przyznał w rozmowie z gazetą wójt gminy, Krzysztof Sobejko, taki scenariusz jest rozważany. Przedstawiciele lokalnych władz mają mieć nawet "przygotowany list intencyjny", który może zostać "złożony w najbliższym czasie".
Jak przyznał przedstawiciel gminy Leżajsk, ewentualne zamknięcie browaru może być dla samorządu dużym wyzwaniem. Bezrobocie w regionie przekracza 15 proc., a pojawienie się na rynku pracy kolejnych kilkuset osób poszukujących zatrudnienia może oznaczać pogłębienie się problemu.
Województwo podkarpackie, w obrębie którego leży gmina Leżajsk, jest regionem z najwyższym bezrobociem w Polsce. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za styczeń 2023 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła tam 9,2 proc. Średnia dla całego kraju w tym okresie wyniosła 5,5 proc. Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej taki sam wskaźnik utrzymał się także w lutym br.
Oprac. Alan Bartman