Bruksela chce jeszcze więcej OZE i szybkiej ścieżki dla inwestycji

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły propozycji RePowerEU, które zakładają uniezależnienie się od Rosji. Oznaczają boom dla OZE - m.in Instalacje PV na nowych budynkach mają być obowiązkowe.

Komisja Europejska będzie chciała przedstawić 18 maja propozycję zwiększenia celu wykorzystania energii z odnawialnych źródeł do 2030 roku - donosi EurActive. Nie podaje jednak szczegółów, o jaką dokładnie liczbę w propozycji Komisji chodzi, ponieważ ma to zostać dopiero ustalone. Pewne jest, że już do 2025 roku rozwój OZE ma zdecydowanie przyspieszyć. Państwa członkowskie będą musiały przede wszystkim zmniejszyć biurokrację związaną z budowaniem farm wiatrowych i fotowoltaicznych i przyspieszyć wydawanie dla nich pozwoleń. KE ma tu konkretne propozycje ograniczenia czasu oczekiwania inwestorów na wydawane decyzje.

Reklama

OZE: Interes publiczny?

W kwietniowym komunikacie RePowerEU Komisja zapowiedziała, że państwa powinny przejrzeć swoje plany terytorialne i uwzględnić w nich obszary szczególnie odpowiednie do rozwoju OZE. To tereny przemysłowe, komunikacyjne czy zdegradowane, omijające wartościowe dla środowiska miejsca. Tak miałyby powstać specjalne obszary na lądzie i wodzie, gdzie instalacje OZE nie wpływałyby znacznie na środowisko. To właśnie w tych regionach wszystkie decyzje niezbędne do budowy instalacji inwestor miałby otrzymywać w ciągu roku, w wyjątkowych przypadkach czas ten mógłby zostać przedłużony o trzy miesiące, a jeszcze krótszy czas miałyby instalacje do 150 kW - podaje Reuters.

Na pozostałych terenach utrzymane zostałyby obecne zasady, z ograniczeniem wydawania decyzji do dwóch lat, maksymalnie trzech.

Z kolei według informacji Bloomberga KE chce aby już istniejących budynkach pozwolenia dla słonecznych instalacji były wydawane w czasie krótszym niż trzy miesiące.

O krótszy czas na wydawanie decyzji dla budowy farm wiatrowych zabiegała od dawna branża, a organizacja WindEurope problemy z uzyskaniem pozwoleń wymienia jako jedną z głównych barier w rozwoju lądowej energetyki wiatrowej.

Kiedy spodziewana jest unijna strategia dotycząca energii słonecznej? Czy nowe budynki będą musiały mieć instalacje fotowoltaiczne? Co z biometanem i wodorem? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

WysokieNapiecie.pl
Dowiedz się więcej na temat: odnawialne źródła energii | zielona energia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »