Buda: Prace nad ustawą o ograniczeniach w nabywaniu mieszkań możliwe w lutym

- Rada ministrów może w lutym zająć się projektem ustawy o ograniczeniach w nabywaniu mieszkań - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- Trwają dyskusje, jaki ostateczny kształt będzie miała ustawa i jak szybko będziemy procedować. W ciągu tygodnia rozstrzygniemy kierunek - powiedział Buda.

Dopytywany, czy jego zdaniem rząd mógłby się tym projektem zająć w lutym, minister powiedział: "myślę, że tak".

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że gotowy projekt został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 17 stycznia. 

Ograniczenia w nabywaniu mieszkań - założenia

Resort poinformował, że osoba (w tym współwłaściciel) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupiła w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcąca kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mogła nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok. 

Reklama

Ograniczenia nie będą dotyczyć dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania. Nie obejmą także nabywania lokali przez gminy i inne podmioty w celu wynajmowania w ramach najmu społecznego, ani nabywania w wyniku stosowania tzw. odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej.

Dodatkowo - jak wskazano - nabycie mieszkań przez osobę posiadającą pięć lokali mieszkalnych, objęte zostanie wyższym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyższa stawka stosowana będzie zarówno przy nabyciu na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, gdzie dotychczas nie była stosowana. Zgodnie z obecnym kształtem projektu, podatek ten wyniesie 6 proc.

Projekt zakłada, że minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł też w wyjątkowych przypadkach zwolnić transakcję z warunków ustawy, jeżeli uzasadnia to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Buda | rynek nieruchomości | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »