Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. PGE z kolejną koncesją 

Trwa przyznawanie koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku w ramach tzw. drugiego etapu rozwoju offshore w Polsce. Jak podało Ministerstwo Infrastruktury, które zarządza całym procesem, największą liczbę punktów dla obszaru 43.E.1 uzyskała PGE Baltica. 

"Uzyskanie przez Grupę PGE największej liczby punktów w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1 jest równoznaczne z uzyskaniem przez PGE pozwolenia na zagospodarowanie tego obszaru" - precyzuje w komunikacie Wojciech Dąbrowski prezes PGE.

Jak wskazał szef PGE, wskazany obszar znajduje się blisko realizowanych przez spółkę morskich projektów wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce, co pozwoli na wykorzystanie efektu synergii i skali prowadzonej działalności".

- Daje nam to przewagę i wyróżnia spośród konkurencji, ponieważ pozwala na skrócenie procesów i optymalizację kosztów wielu zadań projektowych. Pozwolenie to, obok realizowanych trzech projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej zainstalowanej mocy ok 3,4 GW, to kolejny krok do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest posiadanie co najmniej 6,5 GW zainstalowanych mocy wytwórczych na Morzu Bałtyckim do 2040 roku" - dodał. 

Reklama

W ramach nowej koncesji powstaną farmy wiatrowe o mocy 990 MW.

11 koncesji do pozyskania

Minimum kwalifikacyjne w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1 poza PGE Baltica osiągnęły trzy inne firmy - EDF Renewable Offshore Polska I, Cormano i POW-Polish Offshore Wind-Co. 

"Wnioskodawcy są wskazani w kolejności według malejącej liczby uzyskanych punktów, czyli wnioskodawca na pierwszym miejscu uzyskał największą liczbę punktów" - wyjaśnił resort.

Do pozyskania w drugiej turze postępowań o pozwolenia na sztuczne wyspy pod morskie farmy wiatrowe jest łącznie 11 koncesji. Potencjał instalacji, które mogłyby tam powstać, szacowany jest łącznie na ok. 11 GW.

PGE Baltica bierze udział także w ośmiu z 11 pozostałych postępowań (w przypadku pięciu z nich w partnerstwie z innymi podmiotami). 

Pod koniec listopada 2022 roku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk informował, że ministerstwo przewiduje ogłoszenie wyników postępowania rozstrzygającego dla pięciu obszarów dla morskich farm wiatrowych na przełomie 2022 i 2023 roku, a dla kolejnych sześciu w maju 2023 roku.

Na początku stycznia tego roku minister infrastruktury uznał za nierozstrzygnięte postępowanie w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na innym bałtyckim obszarze (53.E.1) w związku z tym, że żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: farmy wiatrowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »