Cameron z wizytą w Polsce

Premier Wielkiej Brytanii z dwudniową wizytą w Polsce. Dawid Cameron. Głównym tematem rozmów będą brytyjskie plany renegocjacji członkostwa w Unii Europejskiej. Polska może być sojusznikem Anglii w reformach.

Premier Wielkiej Brytanii z dwudniową wizytą w Polsce. Dawid Cameron.  Głównym tematem rozmów będą brytyjskie plany renegocjacji członkostwa w Unii Europejskiej. Polska może być sojusznikem Anglii w reformach.

Podczas ostatniego unijnego szczytu w Brukseli minister do spraw europejskich Konrad Szymański deklarował, że Polska chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej, ale nie zgodzi się na dyskryminację rodaków na Wyspach. Rzecznik prasowy prezydenta Marek Magierowski przekonywał, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie byłoby dobre ani dla Wspólnoty, ani dla Polski. Magierowski dodawał, że prezydent podczas spotkania z Cameron chce poruszyć również kwestie związane ze wspólnym europejskim rynkiem, strefą Schengen oraz walką z terroryzmem.

Reklama

W ostatnim czasie trwają konsultacje w sprawie postulatów, od których Londyn uzależnia pozostanie we Wspólnocie. Jednym z nich jest ograniczenie świadczeń socjalnych dla obywateli z unijnych krajów, pracujących w Wielkiej Brytanii.

Minister Konrad Szymański podkreślił, że na taką dyskryminację Polska się nie zgodzi. - Jeśli znajdą się propozycje, które pozwolą wyjść z tego klinczu, to byłoby to bardzo pomocne - powiedział minister.

Dodał, że Polska chce pozostania Wielkiej Brytanii w Unii nie tylko dlatego, że ma podobną wizję relacji transatlantyckich i wspólnego rynku. - Ale również dlatego, że siła Unii bierze się z jej skali - dodał. Według polskiego ministra wyjście Wielkiej Brytanii z Unii osłabiłoby pozycję Europy na arenie międzynarodowej.

Konsultacje europejskich stolic z Londynem cały czas trwają. Otwarte pozostaje pytanie, czy już na grudniowym szczycie unijne kraje spróbują się porozumieć, czy też decyzja zostanie odłożona do wiosny.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Davida Camerona ma odbyć się "najpóźniej do końca 2017 r.", najprawdopodobniej w drugiej połowie 2016 roku. Wyborcy odpowiedzą na pytanie, czy chcieliby, by ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy ją opuścił.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Anglia | Z wizytą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »