CBOS: 53 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku; 30 proc. - w dobrym

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w kwietniu br. oceny ogólnej sytuacji w kraju pozostają bardzo zbliżone do tych sprzed miesiąca. 30 proc. Polaków uważa, że zmierza ona w dobrym kierunku, a ponad połowa - 53 proc., spadek o 1 punkt procentowy, że w złym.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano od 8 do 18 kwietnia 2021 roku na próbie liczącej 1131 osób (w tym: 47,3 proc. metodą CAPI, 38,5 proc. - CATI i 14,2 proc. - CAWI).

CBOS wskazuje, że w kwietniu utrzymuje się przewaga ocen krytycznych sytuacji ogólnej, politycznej i gospodarczej w kraju.

Odnotowujemy pewien wzrost negatywnych ocen obecnej sytuacji politycznej w Polsce przy jednoczesnym wzroście optymizmu dotyczącego jej zmiany w perspektywie roku.

Wzrósł również optymizm w kwestii poprawy sytuacji gospodarczej. "Wciąż nieco ponad połowa Polaków dobrze ocenia sytuację swojej rodziny, choć w ciągu ostatniego miesiąca ubyło osób zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej" - pokazało badanie CBOS.

Reklama

Wiele zależy od sympatii politycznych

Natomiast równomiernie wzrosły odsetki osób przewidujących poprawę swoich warunków materialnych w przeciągu roku, jak i tych przewidujących ich pogorszenie.

W kwietniu oceny ogólnej sytuacji w kraju pozostają bardzo zbliżone do tych sprzed miesiąca. Wciąż 30 proc. Polaków uważa, że zmierza ona w dobrym kierunku, a ponad połowa (53 proc., spadek o 1 punkt procentowy), że w złym.

Wskazano, że oceny ogólnej sytuacji w Polsce są zależne przede wszystkim od sympatii politycznych respondentów. "Pozytywne oceny wyraźnie przeważają wśród zwolenników ugrupowań rządzących (Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia), przy czym od lutego obserwujemy pewien ich spadek (83 proc. w lutym wobec 80 proc. w marcu i 75 proc. w kwietniu). Wśród sympatyków ugrupowań opozycyjnych dominuje natomiast zdecydowanie przekonanie, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku.

Starsi widzą pozytywy

Sytuację w kraju częściej oceniają pozytywnie osoby starsze 50 proc. respondentów powyżej 65. roku życia wobec 13 proc. w grupie 18-24 lata), mieszkańcy mniejszych miejscowości (34 proc. na wsi wobec 20 proc. w największych miastach), a także osoby gorzej wykształcone (43 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym wobec 19 proc. badanych z wykształceniem wyższym)

Z badania CBOS wynika, że jeśli chodzi o grupy społeczno-zawodowe, to najwięcej ocen pozytywnych obserwujemy wśród emerytów (51 proc.), natomiast najwięcej negatywnych wśród uczniów i studentów (80 proc.).

Oceny obecnej sytuacji kraju silnie warunkuje również ogólna orientacja polityczna - podczas gdy 53 proc. zwolenników prawicy uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, 84 proc. wyborców lewicy jest przeciwnego zdania.

Rola religii

Znaczenie ma tutaj również uczestnictwo w praktykach religijnych - 64 proc. osób biorących w nich udział kilka razy w tygodniu ocenia sytuację w kraju pozytywnie, podczas gdy 73 proc. badanych zupełnie niepraktykujących ocenia ją krytycznie.

Istotne jest również to, jaką stację telewizyjną badani określają, jako swoje główne źródło informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie. Wśród widzów telewizji publicznej dominują oceny pozytywne (75 proc. w przypadku widzów TVP Info). Z kolei osoby czerpiące informacje z innych źródeł oceniają sytuację Polski w przeważającej mierze krytycznie - w czym prym wiodą widzowie TVN 24 (85 proc. ocen negatywnych).

Od początku roku rośnie stopniowo odsetek badanych zakładających brak zmiany w tym zakresie (34 proc. wobec 32 proc. w marcu, 30 proc. w lutym i 28 proc. w styczniu).

Oceny sytuacji politycznej pogorszyły się

Oceny sytuacji politycznej pogorszyły się w stosunku do tych sprzed miesiąca. O 3 punkty procentowe przybyło osób oceniających ją, jako złą (51 proc. wobec 48 proc. w marcu), a o 2 punkty spadł odsetek badanych uznających ją za dobrą (17 proc. wobec 19 proc. w marcu).

Sympatycy wszystkich partii opozycyjnych oceniają sytuację polityczną kraju w przeważającej mierze negatywnie.

W kwietniu odwrócił się natomiast utrzymujący od grudnia 2020 roku trend spadkowy dotyczący pozytywnych przewidywań sytuacji politycznej w Polsce - prognoz optymistycznych przybyło w tym miesiącu o 2 punkty procentowe (13 proc. wobec 11 proc. w marcu). Jednocześnie o 3 punkty procentowe spadł odsetek osób niespodziewających się zmiany w tym względzie (43 proc. wobec 46 proc. w marcu), a o 1 punkt spadł odsetek prognoz pesymistycznych (29 proc. wobec 30 proc. w marcu).

Preferencje partyjne

Badania CBOS pokazują, że w kwietniu oceny sytuacji gospodarczej są minimalnie gorsze, niż w ubiegłym miesiącu. Wpływ na to w dużej mierze mają preferencje partyjne badanych, wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie. Spośród grup społeczno-zawodowych szczególnie pozytywnie oceniają go rolnicy (47 proc. ocen pozytywnych), a wyjątkowo negatywnie uczniowie i studenci (58 proc. ocen negatywnych).

W stosunku do marca wzrósł nieco odsetek prognoz optymistycznych dotyczących zmiany sytuacji gospodarczej kraju w perspektywie roku (23 proc. wobec 21 proc. w marcu). Prognozy pesymistyczne wciąż jednak przeważają i utrzymują się na niezmienionym poziomie (34 proc.).

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Badania CBOS pokazało, że od drugiej połowy października 2020 roku oceny poziomu życia badanych nie ulegają większym zmianom. W porównaniu z ubiegłym miesiącem spadł natomiast odsetek osób zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej (54 proc., spadek o 5 punktów), przybyło z kolei badanych oceniających ją, jako przeciętną (39 proc. wobec 36 proc. w marcu) i złą (8 proc. wobec 5 proc. w marcu).

Satysfakcja z poziomu życia swojej rodziny, a także z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego rośnie wraz z dochodami per capita.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: badanie nastrojów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »