Centra handlowe bez tłumów, 20 proc. mniej klientów
Nieprzerwane działanie centrów handlowych jest dużo bezpieczniejsze niż okresowe funkcjonowanie części sklepów - wynika z analiz Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH). Jak pokazują badania, w lutym - miesiącu ponownego otwarcia galerii - poziom tzw. odwiedzalności był w nich o 21 proc. niższy niż przed rokiem.
Po 5 tygodniach lockdownu największą popularnością cieszyła się sobota - 6 lutego - gdy odwiedzalność wyniosła 82 proc. poziomu z ubiegłego roku.
"Większe zainteresowanie klientów zakupami w pierwszym tygodniu handlu to efekt odrabiania zaległości zakupowych" - argumentuje Polska Rada Centrów Handlowych. I informuje, że potem, w galeriach, nastąpiło unormowanie ruchu.
Poziom odwiedzalności galerii handlowych wyznacza wskaźnik Daily Footfall Index. Z analizy PRCH wynika, że średnia odwiedzalność tych obiektów w lutym wyniosła 79 proc. i była niższa o 21 proc. w odniesieniu do wizyt klientów w roku poprzednim.
Najmniejsza ilość odwiedzin - do 10 pkt proc. mniej w porównaniu do średniej - odnotowano w obiektach małych i w bardzo dużych centrach handlowych. Centra średnie i duże osiągnęły bardzo wyrównane wyniki z odwiedzalnością niższą o ok. 15 - 17 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Średni tygodniowy spadek był w końcu lutego najniższy w regionach Wschodnim i Południowo-Zachodnim i był niższy o ok. 25 proc. w stosunku do ubiegłorocznego.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
- Jak wskazują dane o odwiedzalności, nieprzerwane działanie jest dużo bezpieczniejsze niż okresowe zamykanie części sklepów w centrach handlowych, ponieważ pozwala na rozłożenie ruchu klientów i nie generuje gwałtownych skoków liczby wizyt spowodowanych ograniczaniem dostępu do pełnej oferty galerii - uzasadnia Krzysztof Poznański, Dyrektor Zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych. Jego zdaniem, stabilność i przewidywalność działania obiektów handlowych pozwala klientom zaspokoić na bieżąco potrzeby zakupowe. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować liczbę osób przebywających w galeriach i zapewnić im wymagany dystans społeczny.
PRCH zapewnia, że centra handlowe są bezpieczne. Przypomina, że galerie funkcjonują z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych, są dostosowane do krajowych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii oraz wytycznych międzynarodowych, np. WHO. W przestrzeniach handlowych stale przypomina się o konieczności noszenia maseczek, dezynfekowania rąk i zachowywania bezpiecznego dystansu.
"W centrach handlowych regularnie odbywają się kontrole przedstawicieli policji i stacji sanitarno-epidemiologicznych" - czytamy w komunikacie PRCH.
Ewa Wysocka
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl