Ceny będą jak w Niemczech
Ceny energii będą nadal rosły, tak aby za kilka lat w Polsce zbliżyły się do poziomu cen energii w Niemczech. Odbiorcy muszą oszczędzać energię. Jak to robić? Będziemy pokazywać metody i przykłady oszczędzania, oceniać, jakie to daje efekty.
Bez wątpienia w okresie najbliższych 3-5 lat ceny energii wzrosną w Polsce jeszcze o ok. 20-30 proc. i osiągną średni europejski poziom - mówi Torbjörn Wahlborg, dyrektor krajowy Vattenfall w Polsce. - Pamiętajmy, że wzrosną ceny węgla. Wartość pozwoleń na emisję CO2 jest w Polsce taka sama, jak w Europie, koszty urządzeń do nowych elektrowni też są takie same, niższe wciąż w Polsce są tylko wynagrodzenia.
Wahlborg przekonuje, że ceny energii w Polsce przez długi okres były sztucznie utrzymywane na bardzo niskim poziomie. Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży Vattenfall Sales Poland, dodaje, że można spodziewać się wzrostu kosztów związanych z zakupem węgla (sam węgiel oraz jego transport), który w Polsce jest tańszy niż na rynkach europejskich, oraz kosztów związanych z emisjami CO2. Rosnąć będą także koszty związane z zakupem energii produkowanej w źródłach odnawialnych i w skojarzeniu.
Jedyną możliwością znaczącego obniżenia ceny energii jest zmniejszenie obciążeń podatkowych. To zależy od Ministerstwa Finansów, które na obniżenie obciążeń fiskalnych energii się nie zgodzi, ponieważ zmniejszyłoby to wpływy do budżetu. Roczne dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy od energii elektrycznej wynoszą ponad 2,6 mld zł. Ponadto resort finansów argumentuje, że w rachunkach płaconych przez klientów indywidualnych akcyza stanowi ok. 5,2 proc.
Dlatego jedyną realną możliwością obniżenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej jest jej oszczędzanie. Stąd pomysł kampanii pokazującej konkretne przykłady przemysłowych odbiorców energii i ich energooszczędnych działań. Przedstawiciele tych przedsiębiorstw, eksperci i reprezentanci branży energetycznej przedstawią możliwości oszczędnego gospodarowania i efektywnego wykorzystania energii elektrycznej w przedsiębiorstwie przemysłowym.
Zwiększanie efektywności energetycznej powinno pozwolić odbiorcom na zmniejszenie ryzyka związanego ze spodziewanymi brakami energii w Polsce. Z raportu "Najważniejsze zagadnienia dotyczące funkcjonowania sektora elektroenergetycznego w Polsce" przygotowanego przez przedstawicieli największych krajowych firm elektroenergetycznych wynika, że już za 2-3 lata wystąpią okresowe problemy z utrzymaniem ciągłości dostaw energii elektrycznej spowodowane spadkiem operacyjnych rezerw mocy dostępnej Operatorowi Systemu Przesyłowego (OSP) do poziomu awaryjnego - poniżej 5 proc. wykorzystanej mocy czynnej. Autorzy opracowania alarmują, że za ok. 3-6 lat może wystąpić trwały deficyt energii w Polsce.
W podejmowaniu działań na rzecz oszczędzania energii z pewnością będą pomocne zapisy przygotowywanej ustawy o efektywności energetycznej, która ma wejść w życie jeszcze w tym roku.
W ramach kampanii "Jak oszczędzać energię w przedsiębiorstwie przemysłowym" na portalu www.wnp.pl utworzony został serwis tematyczny "ABC efektywności energetycznej", gdzie w obszerny i wyczerpujący sposób przedstawiane są praktyczne możliwości optymalizacji zużycia energii w przedsiębiorstwie przemysłowym niezależnie od jego wielkości.
Dariusz Ciepiela