Ceny cukru najwyższe od lat. Trzeba szykować się na wzrost kosztów słodyczy

Ceny cukru na światowych giełdach szybują. To efekt ekstremalnych zjawisk pogodowych w Brazylii - suszy i pożarów - które uderzają w uprawy trzciny cukrowej. W połączeniu ze skokiem cen kawy czy kakao, może to spowodować znaczący wzrost cen słodyczy.

Susza, upały i wywołane nimi pożary ogarnęły ogromne obszary Brazylii, na których uprawiana jest trzcina cukrowa. Dotyczy to także największego producenta cukru trzcinowego wśród brazylijskich stanów - położonego w południowo-wschodniej części kraju Sao Paulo. 

Globalna podaż cukru będzie mniejsza przez susze i pożary w Brazylii

Serwis internetowy amerykańskiej giełdy Nasdaq przywołuje szacunki branżowej organizacji producentów trzciny cukrowej Orplana, według których pożary mogły dotknąć nawet 80 tys. hektarów upraw w tym stanie. 

W efekcie zbiory mogą być niższe o 5 mln ton, a fabryki w Brazylii wcześniej zakończą sezon przetwórczy, co wpłynie na globalną podaż cukru.

Reklama

Ceny cukru na światowych rynkach pną się w górę

Jak czytamy w serwisie Nasdaq, ceny cukru na giełdzie w Nowym Jorku osiągnęły w piątek 20 września najwyższy poziom od niemal siedmiu miesięcy, a w Londynie - najwyższy poziom od 2,5 miesiąca.

Z kolei agencja Bloomberg podaje, że kontrakty terminowe na surowy cukier osiągnęły największy tygodniowy wzrost od 2008 r. - o 16 procent.

Ekonomiści z Rabobank obniżyli swoją prognozę produkcji cukru w Brazylii w sezonie 2024/2025 do 39,3 mln ton z uprzednio szacowanych 40,3 mln ton. Zdaniem analityka tej instytucji, Andy'ego Duffa, istnieje realna perspektywa zmniejszenia globalnej dostępności cukru na eksport już w pierwszym kwartale 2025 r.

Z kolei brazylijska rządowa agencja zaopatrzenia Conab oczekuje, że produkcja cukru na tzw. obszarze Centro-Sul, obejmującym południowo-wschodnią, południową i środkowo-zachodnią część kraju, wyniesie w sezonie 2024/25 42 mln ton wobec 42,7 mln ton prognozowanych wcześniej.

Kolejne ryzyko dla inflacji żywności. Podrożeją słodycze i napoje

Skomplikowaną sytuację z globalną podażą cukru komplikuje też realne ryzyko dalszego ograniczenia eksportu cukru z Indii. Tamtejsze ministerstwo żywności zezwoliło z końcem sierpnia lokalnym fabrykom na ponowne wykorzystywanie trzciny cukrowej do produkcji etanolu - wprowadzony wcześniej stosowny zakaz miał na celu zwiększenie rezerw cukru w Indiach. Z drugiej strony pojawiły się nadzieje, że bardziej obfite niż zwykle deszcze monsunowe w Indiach przyczynią się do rekordowych zbiorów trzciny cukrowej, co wesprze podaż na światowe rynki z tego kraju.

Agencja Bloomberga zauważa, że wzrost cen cukru, w połączeniu z szybującymi od dłuższego czasu cenami kawy i kakao, spowoduje znaczne podrożenie słodyczy, a także napojów, do produkcji których stosowany jest cukier.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cukier | ceny | wzrost cen | kakao | czekolada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »