Ceny mieszkań szybują, pobito kolejne rekordy. Zaskakujący lider wzrostów

W lutym padły kolejne rekordy cen mieszkań. Liderem podwyżek została Łódź - za metr kwadratowy trzeba tam zapłacić już średnio 11 tys. zł. Mieszkania zdrożały również w Krakowie - do 16 tys. zł oraz w Trójmieście - do 15 tys. zł. Jak wynika z najnowszych danych, ceny mieszkań nie przestają zaskakiwać zwłaszcza w Gdańsku, Gdyni i Sopocie - już pod koniec ubiegłego roku ich ceny wyskoczyły tam w górę.

W lutym mieszkania najszybciej drożały w Łodzi - wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. - Średnia cena metra kwadratowego wzrosła w tym mieście od początku roku aż o 5 proc., przekraczając w lutym pułap 11 tys. zł - mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i Gethome.pl. 

Liderem podwyżek cen mieszkań Łódź

Dynamiczny wzrost cen mieszkań w Łodzi - według Wielgo - ma być spowodowany tym, że łódzcy deweloperzy wprowadzili w tym roku do sprzedaży dużą pulę drogich, jak na ten rynek, mieszkań. Wielgo dodaje, że do tego już wcześniej zostały wyprzedane te najtańsze - wszystko to spowodowało duży wzrost cen tych mieszkań, które pozostały na rynku.

Reklama

Ale nie tylko w Łodzi drożały mieszkania - średnia cena metra kwadratowego nowych lokali, na które deweloperzy znaleźli chętnych w lutym, sięgała 9,3 tys. zł. Jak jednak zauważa ekspert, "w styczniu podwyżka znacznie przekraczała 4 proc., zaś w lutym wynosiła już tylko 1 proc.".

Ceny mieszkań w górę. "Trójmiasto nie przestaje zaskakiwać"

Ceny mieszkań - jak wynika z raportu - znacząco nie zmieniły się w Warszawie.

Za to w Krakowie oraz Trójmieście odnotowano dość znaczną podwyżkę - odpowiednio o 2 i 3 proc. Ceny mieszkań w stolicy Małopolski przebiły pułap 16 tys. zł za metr. Podobną wysokość miały podwyżki średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów we Wrocławiu, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Według autorów raportu "nie przestaje zadziwiać Trójmiasto". Średnia cena przekroczyła już 15 tys. zł, a trzeba pamiętać, że już pod koniec ubiegłego roku średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie trójmiejskich firm deweloperskich wystrzeliła w górę.  

"Styczeń przyniósł spadek średniej, ale radość była krótka, bo w lutym średnia znów poszła w górę. (...) W styczniu ich średnia cena w przeliczeniu na metr kwadratowy wynosiła 'tylko' 13,2 tys. zł. Natomiast w lutym trójmiejscy deweloperzy uzupełnili swoją ofertę głównie drogimi mieszkaniami, bo średnio po ok. 17 tys. zł za metr" - czytamy w analizie. 

Kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć? "Deweloperzy postawili na zamożnych klientów"

Kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć? - Żeby średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, muszą być spełnione dwa warunki - tłumaczy Wielgo. - Po pierwsze, podaż mieszkań musi przewyższać popyt na nie. Jest szansa, że ten warunek zostanie spełniony, bo w tym roku wzrosła aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. Po drugie, mieszkania wprowadzane przez nie do sprzedaży muszą mieć cenę adekwatną do możliwości kupujących, którzy posiłkują się kredytem - wyjaśnia ekspert.

Według autorów raportu "deweloperzy fundują swoim potencjalnym klientom huśtawkę nastrojów". Jako przykład podają dwa miasta: 

  • Wrocław

W tym mieście średnia cena metra kwadratowego nie zmieniała się w grudniu i styczniu. Mogło to świadczyć o początku cenowej stabilizacji. Za to luty przyniósł już 1 proc. podwyżkę, bo deweloperzy postawili na zamożnych klientów

  • Warszawa

W stolicy miała miejsce odwrotna sytuacja. W styczniu deweloperzy dostarczyli na rynek bardzo drogie mieszkania, ale w lutym w nowej podaży przeważał już segment "popularny". 

Cenowy "marsz w górę" również na rynku wtórnym

W lutym "cenowy marsz w górę" kontynuowany był również na rynku wtórnym. W Warszawie, Wrocławiu i Łodzi średnia cena metra kwadratowego podskoczyła w ciągu miesiąca o 1 proc., w Krakowie - o 2 proc., w Poznaniu - o 3 proc., zaś w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej podwyżka sięgała 5 proc. 

"Wciąż w czterech metropoliach - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście - średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym. Największa różnica na korzyść rynku wtórnego jest w Łodzi" - wynika z opublikowanych danych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny mieszkań | rynek nieruchomości | deweloper
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »