Ceny produktów rolnych. Tyle płacono za ziemniaki, mleko i mięso

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w styczniu 2025 roku spadły o 6,7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły o 5,0 proc. GUS w zestawieniu poinformował, ile płacono za ziemniaki, mleko, pszenicę czy mięso.

W styczniu 2025 roku w porównaniu z poprzednim miesiącem zarówno w skupie, jak i na targowiskach wzrosły ceny zbóż (poza owsem w skupie), ziemniaków i żywca wołowego - podał GUS. Niższe były ceny skupu żywca wieprzowego, drobiu i mleka. 

W stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku, w styczniu 2025 r. zanotowano wzrost cen skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem żywca wieprzowego. Na targowiskach droższe było żyto i jęczmień, mniej płacono natomiast za pszenicę, pszenżyto i kukurydzę. Na obu rynkach spadły ceny owsa i ziemniaków.

Reklama

Ceny produktów rolnych. GUS podał, ile płacono za ziemniaki, mleko, pszenicę i mięso

Pszenica w skupie kosztowała 91,52 zł/dt (dt - jednostka miary stosowana w rolnictwie), czyli o 0,3 proc. więcej niż w grudniu, a w ujęciu rocznym o 7,2 proc. więcej. Z kolei na targowiskach płacono 112,83 zł/dt (+1,7 proc. m/m).

Ziemniaki w skupie podrożały o 1,8 proc. do 110,23 zł/dt, ale w porównaniu do stycznia 2024 r. ich cena spadła o 7,1 proc. Na targowiskach kosztowały 211,89 zł/dt (+1,1 proc. m/m, -8,2 proc. r/r). 

Cena mleka w skupie wyniosła 229,37 zł/hl, co oznacza spadek o 11,5 proc. w skali miesiąca, ale wzrost o 10,8 proc. w skali roku.

Mięso drożało i taniało w zależności od rodzaju

Mięso drożało i taniało w zależności od rodzaju. Żywiec wołowy podskoczył do 12,07 zł/kg (+2,1 proc. m/m, +19,7 proc. r/r), a żywiec wieprzowy potaniał do 5,74 zł/kg (-8,3 proc. m/m, -18,5 proc. r/r). 

Za drób rzeźny płacono 5,55 zł/kg, co oznacza niewielki spadek o 0,4 proc. w skali miesiąca, ale wzrost o 8,8 proc. w skali roku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkty rolne | ceny | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »