Reklama

Ceny węgla będą rosnąć

Ceny węgla koksującego NWR wzrosną w II kw. o 35 proc. kdk, koksu o 19 proc. kdk - podał NWR w komunikacie prasowym.

Ceny dla węgla koksującego na drugi kwartał 2011 r. mają wynieść średnio 215 euro za tonę (35-proc. wzrost w porównaniu z I kwartałem 2011 i 52-proc. wzrost w porównaniu ze średnią z 2010 roku), a ceny koksu zostały ustalone na 400 euro za tonę, czyli są 19 proc. wyższe kdk i 45 proc. wyższe od średniej z 2010 roku.

NWR podał, że od kwietnia 2011 roku cena 100 proc. węgla koksującego będzie ustalana kwartalnie. Ta zmiana powinna pozwolić NWR na dalsze zsynchronizowanie cen węgla koksującego z trendami na międzynarodowych rynkach węgla - napisano w komunikacie.

Reklama

Spółka informowała wcześniej, że średnia cena sprzedaży węgla energetycznego na 2011 rok wynosi 71 euro za tonę i jest o 13 proc. wyższa w porównaniu do średniej zrealizowanej ceny w wysokości 63 euro za tonę w 2010 roku.

NWR podtrzymuje, że w 2011 r. produkcja węgla wyniesie 11 mln ton, a koksu 800 tys. ton.

NWR podał, że w I kwartale 2011 roku spółka wyprodukowała 2,582 mln ton węgla i 202 tys. ton koksu. Sprzedała 1,062 mln ton węgla koksującego po średnio 159 euro za tonę, 1,575 mln ton węgla energetycznego średnio po 70 euro za tonę i 180 tys. ton koksu po średnio 337 euro za tonę.

NWR oczekuje dalszego silnego popytu

Na światowych rynkach węgla koksującego ciągle obserwujemy silny popyt w Azji, na który może też mieć wpływ tragedia w Japonii. Jeśli chodzi o rynek środkowoeuropejski widać silny popyt z rynku motoryzacyjnego przy znacząco ograniczonej podaży - powiedział podczas telekonferencji Marek Jelinek, wiceprezes NWR.

Nie sądzę, by były jakieś powody fundamentalne, by można było oczekiwać znaczącego osłabienia cen węgla koksującego w trzecim kwartale i w kolejnych, ale oczywiście nie jest to przesądzone - dodał. NWR podał, ze od kwietnia 2011 roku cena 100 proc. węgla koksującego będzie ustalana kwartalnie.

New World Resources chce przenieść miejsce rejestracji do Wielkiej Brytanii z Holandii. Spółka oferuje zamianę istniejących akcji na akcje nowo utworzonej spółki brytyjskiej - podał NWR w poniedziałkowym komunikacie.

Akcjonariusze NWR N.V nabędą prawo do objęcia akcji w spółce NWR Plc w stosunku 1:1. Spółka NWR N.V. zostanie spółką zależną, a nowo utworzona spółka brytyjska NWR Plc zostanie spółką matką grupy. Jej akcje zostaną dopuszczone do obrotu na giełdach w Londynie, Pradze i Warszawie.

Ofertę zamiany akcji przyjął warunkowo największy akcjonariusz NWR, spółka BXR Mining B.V., która obecnie posiada około 63,6 proc. istniejących akcji serii A. Pozostali akcjonariusze spółki, jeśli chcą przyjąć ofertę zamiany akcji, powinni złożyć oświadczenie o przyjęciu oferty. Spółka opublikuje w poniedziałek prospekt i dokument ofertowy. Ta zamiana nie będzie miała wpływu na naszą działalność i strategię - powiedział podczas poniedziałkowej telekonferencji Marek Jelinek, wiceprezes NWR.

NWR tłumaczyła wcześniej zamiar przeniesienia miejsca rejestracji do Wielkiej Brytanii możliwością uzyskania pozycji w indeksie giełdowym FTSE (FTSE Index Series). Liczy, że spowoduje to poprawę pozycji i postrzegania grupy przez inwestorów międzynarodowych.

Jelinek poinformował, że biorąc pod uwagę wielkość spółki i płynność jej akcji można zakładać, że spółka znajdzie się w "górnej części indeksu FTSE250". Jeśli akcjonariusze przyjmą ofertę, powinniśmy skończyć reinkorporację do czasu czerwcowej rewizji indeksów FTSE- powiedział Jelinek.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »