Ceny węgla energetycznego i koksowego w Polsce w XI wzrosły mdm o 1,3 procent i 1,2 procent
Ceny węgla energetycznego i koksowego na krajowym rynku w listopadzie 2017 wzrosły odpowiednio o 1,3 proc. i 1,2 proc. mdm - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.
Sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego obrazują dwa indeksy, bazujące na danych miesięcznych ex-post i wyrażające cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej, indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.
Średniomiesięczna wartość indeksu PSCMI 1/T w listopadzie 2017 r. wyniosła 211,41 PLN/t. To o 1,3 proc. wyżej niż w październiku br. i o 11,6 proc. wyżej niż w analogicznym okresie 2016 roku.
"Ostatni raz wycena tego indeksu na poziomie powyżej 210 PLN/t widziana była w grudniu 2015 r. Jednak presja na wzrost cen węgla na krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej, początkowo niemrawa, w drugiej połowie roku została wzmocniona silnymi sygnałami płynącymi z polskiej gospodarki" - napisano w komentarzu.
W górę odbił również drugi indeks, PSCMI 2/T, osiągając wartość 256,56 PLN/t. To wzrost o 1,2 proc. mdm i o 22,9 proc. rdr.
"Ostatni raz taki poziom tego indeksu widziany był także w grudniu 2015 r., przy czym był to wówczas wyskok jednorazowy. Presja na wzrost cen rodzimego węgla na krajowy rynek ciepła uległa znaczącemu przyspieszeniu w sierpniu, kiedy to w ujęciu mdm odnotowano niemal 6-procentowy wzrost" - napisano.
- - - - -