ChatGPT ma wreszcie aplikację na iPhone'a. Wersja na Androida już wkrótce
Sześć miesięcy po uruchomieniu chatbota OpenAI w sieci można go mieć w kieszeni. Właśnie pół roku temu ChatGPT rozpoczął wyścig sztucznych inteligencji, teraz przeniesie się on również na grunt smartfonów.
Szukając "ChatGPT" w sklepie App Store firmy Apple od czasu uruchomienia chatbota sześć miesięcy temu, można było odkryć kilkadziesiąt aplikacji o nazwach takich jak Genie, Genius czy AI Writer, które twierdziły, że korzystają z technologii OpenAI. Była tam również aplikacja Bing firmy Microsoft z własnym chatbotem opartym na generatorze tekstu GPT-4 OpenAI. Jednak sam ChatGPT nie miał dotąd oficjalnej aplikacji na iPhone'a wydanej przez swojego twórcę - aż do teraz.
Na razie darmowa aplikacja ChatGPT firmy OpenAI dla systemu iOS pojawiła się w amerykańskim sklepie App Store. Podobnie jak oryginalna wersja chatbota dostępna w sieci, wersja do użytku bezpłatnego oparta jest na GPT-3.5, a jej najbardziej zaawansowana wersja oparta na GPT-4 jest dostępna za opłatą 20 dolarów miesięcznie.
OpenAI twierdzi, że aplikacja mobilna synchronizuje historię twoich rozmów z botem między urządzeniami i będzie dostępna w innych krajach "w nadchodzących tygodniach". Wkrótce ma pojawić się także aplikacja na system Android.
Największą zmianą, jaką niesie nowa mobilna wersja ChatGPT, jest możliwość rozmawiania z chatbotem, a nie tylko pisania. OpenAI dodało bowiem swój system rozpoznawania mowy, Whisper, który według firmy osiąga dokładność na poziomie ludzkim - przynajmniej dla języka angielskiego. To może nadać interakcji z ChatGPT inny charakter i zachęcić ludzi do jeszcze częstszego korzystania z mądrości sztucznej inteligencji. ChatGPT na iOS będzie dostępny tylko na telefonach obsługujących system operacyjny iOS 16.1, co oznacza, że wymagane są modele iPhone 8 lub nowsze.
Nie jest jednak jasne, czy ChatGPT w nowej aplikacji na iOS będzie miało taką samą swobodną osobowość jak w pierwotnej formie na stronie OpenAI, biorąc pod uwagę rygorystyczną politykę moderacji treści firmy Apple w sklepie App Store. Producent iPhone'a informuje bowiem deweloperów, że aplikacje nie powinny zawierać "zniesławiających, dyskryminujących lub pełnych złośliwości treści" ani treści "obraźliwych, niewrażliwych, denerwujących, mających na celu wzbudzenie wstrętu lub o wyjątkowo złym guście". Zabrania również treści otwarcie seksualnych lub pornograficznych, treści religijnych prowokujących, oraz "fałszywych informacji i funkcji".
ChatGPT ma pewne wbudowane ograniczenia, ale można je obejść, a chatbot, podobnie jak inne narzędzia generujące AI, często prezentuje nieprawdziwe informacje i fałszerstwa jako fakty - to zjawisko znane jest jako halucynacje AI.
W marcu Wall Street Journal doniósł, że Apple odrzucał aktualizację aplikacji e-mailowej wzbogaconej o generatywną sztuczną inteligencję, dopóki deweloper nie wprowadził dla niej ograniczenia wiekowego 17+, wyrażając obawy, że narzędzia AI mogą generować nieodpowiednie treści dla dzieci. W sklepie App Store aplikacja ChatGPT OpenAI jest oceniana na "12+ lat".
OpenAI nie odpowiedziało na pytania dotyczące ewentualnych dodatkowych parametrów, jakie mogły zostać uwzględnione w modelu iOS, choć przypuszczalnie aplikacja mobilna spełniała wymagania Apple, aby zostać dopuszczoną do App Store. Obecnie w wersji internetowej ChatGPT odmawia generowania pewnych problematycznych treści na żądanie.
Na pytanie, dlaczego aplikacja iOS dla ChatGPT OpenAI pojawia się sześć miesięcy po uruchomieniu wersji internetowej, rzeczniczka Kayla Wood mówi, że jest to część strategii firmy dotyczącej bezpiecznego rozwoju AI. - To wynika z naszej ogólnej strategii stopniowego i bezpiecznego wprowadzania tych przydatnych narzędzi do świata - dodaje.
ChatGPT w systemie iOS może dostarczyć cennego strumienia nowych zapytań, jeśli funkcja rozpoznawania mowy zdobędzie popularność. Aplikacja mobilna mogłaby również dostarczyć OpenAI zupełnie nowych sygnałów, takich jak dane lokalizacji. Jednak Apple w ostatnich latach ograniczył zbieranie danych przez aplikacje innych firm, począwszy od wdrożenia iOS 14 i iPadOS 14.5 w 2021 roku.
Debiut aplikacji ChatGPT w AppStore może nie być mile widziany przez przedsiębiorców, którzy sprytnie uruchamiali swoje własne aplikacje chatbotów w ostatnich miesiącach. Pojawienie się tej aplikacji na urządzeniach mobilnych może również przeciwdziałać oszustom. Wcześniej w tym tygodniu firma zabezpieczeń Sophos ostrzegła, że oszustwa związane z ChatGPT pojawiają się w sklepach Google Play i Apple App Store. Nieświadomi konsumenci są zachęcani do pobrania "darmowych" aplikacji udających, że oferują dostęp do ChatGPT OpenAI, aby później zostać obciążonymi zaskakująco wysokimi opłatami subskrypcyjnymi. Może się też zdarzyć zawirusowanie telefonu.
Krzysztof Maciejewski