Chiński "desant" u brzegów Fryzji? W Niemczech biją na alarm

Tylko w I kwartale br. niemal 40 proc. całej wytworzonej w Niemczech energii elektrycznej pochodziło z farm wiatrowych. Żadne inne odnawialne źródło energii nie rozwija się u naszego zachodniego sąsiada tak szybko. Europejscy dostawcy turbin wiatrowych nie nadążają z produkcją - inwestorzy szukają więc innych możliwości. Z odsieczą przybywają Chińczycy - jedna z niemieckich firm zamierza zlecić budowę wielkich wiatraków koncernowi Ming Yang, który jako jedyny zaoferował turbiny wysokiej mocy z dostawą do 2028 roku. Już sama zapowiedź takiego kontraktu wywołała popłoch. Niemieccy przedsiębiorcy obawiają się chińskiej dominacji w branży, a politycy wskazują na niebezpieczeństwa związane z informatyczną infrastrukturą krytyczną.

Fundusz inwestycyjny z Hamburga chce zlecić projekt farmy wiatrowej chińskiemu producentowi turbin. Eksperci ds. bezpieczeństwa oraz politycy w Berlinie i Brukseli biją na alarm - informuje "Deutsche Welle" zwracając uwagę, że współpraca z chińskimi firmami, w przypadku których nigdy nie jest jasne, na ile są one niezależne lub bliskie polityce państwa, jest zawsze obarczona podejrzliwością.

Ming Yang wybuduje morską farmę wiatrową u wybrzeży wschodniofryzyjskiej wyspy Borkum?

Do tej pory w morskiej energetyce wiatrowej w Europie liczyli się europejscy dostawcy. "Vesas z Danii i niemiecko-hiszpański producent Gamesa, należący do Siemensa, nadawały ton morskiej energetyce w Europie" - wylicza "DW" podkreślając, że zapowiedź funduszu Luxcara (właśnie ten fundusz chce zlecić Chińczykom budowę wielkiej farmy wiatrowej) musiała odbić się szerokim echem.

Reklama

Cytowany przez "DW" Lars Haugwitz, starszy konsultant w funduszu Luxcara wyjaśnił, że zdecydowano się na turbinę o największej mocy. - Było to oparte na dokładnej analizie wszystkich ofert, które otrzymaliśmy. Ming Yang była jedyną firmą, która zaoferowała i była w stanie dotrzymać terminu dostawy do 2028 r.- stwierdził Lars Haugwitz.

Także niemiecki dziennik ekonomiczny Handelsblatt donosił, że inni niemieccy operatorzy farm wiatrowych prowadzą rozmowy z chińskimi dostawcami. Powód jest oczywisty - zapotrzebowanie na turbiny wiatrowe jest duże, ale oferta w Europie jest ograniczona.

Chiny dotują producentów "zielonej" technologii

Chiny mocno dotują producentów zielonych technologii - przypomina "Deutsche Welle" i cytuje "Handelsblatt", który opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez Kiloński Instytut Gospodarki Światowej (IfW), zgodnie z którym w 2022 roku większość chińskich spółek giełdowych otrzymało bezpośrednie dotacje państwowe. Ponadto istnieją inne formy pomocy: łatwiejszy dostęp do krytycznych surowców, wymuszony transfer technologii w ramach wspólnych przedsięwzięć i wsparcie w procedurach zamówień publicznych.

Chiński protekcjonizm szczególnie wyraźnie widać w branży motoryzacyjnej.

Według wspomnianego IfW, wyjątkowo wysokie dotacje otrzymuje producent samochodów elektrycznych BYD. BYD korzysta również z dotacji dla producentów baterii, kupując tańsze komponenty.Chińscy dostawcy z branży energii wiatrowej, tacy jak Goldwing i Ming Yang, również korzystają z rządowych dotacji. Jednak Niemcy zdają sobie sprawę, że niezwykle trudno będzie zatrzymać chińską ekspansję.

"To prawda, że europejski przemysł często nie jest już konkurencyjny cenowo w stosunku do produktów z Chin" - komentuje w "Handelsblatt" dyrektor ds. badań IfW Dirk Dohse. "Jednak bez chińskiej subsydiowanej technologii produkty, których Niemcy potrzebują do zielonej transformacji, również stałyby się droższe i rzadsze" - tłumaczy, cytowany przez "DW".

Niemcy obawiają się o bezpieczeństwo danych. Chińskie produkty na cenzurowanym

Od lat chińscy producenci komponentów do systemów telekomunikacyjnych (Huawei i ZTE) są traktowani podejrzliwie w Europie, z uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych. Niemiecki rząd ogłosił, że do końca 2029 roku komponenty Huawei i ZTE w tzw. sieciach rdzeniowych 5G powinny być zastąpione bezpieczniejszymi produktami. Także dostawy energii uważne są za element bezpieczeństwa państwa, a infrastruktura energetyczna określana jest mianem krytycznej.

Niemcy zwracają więc szczególną uwagę na centra kontrolne przy farmach wiatrowych. To miejsca, w których decyduje się bezpieczeństwo energetyczne. Wspomniany wcześniej fundusz inwestycyjny zamierzający zlecić Chińczykom budowę farmy wiatrowej u wschodniofryzyjskich brzegów zapewnia, że turbiny będą kontrolowane i serwisowane w Niemczech, jednak wątpliwości pozostają - zwraca uwagę "DW".

Źródło: "Deutsche Welle", Dirk Kaufmann

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: farmy wiatrowe | Chiny | Niemcy | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »