Chiny wydadzą 360 mld USD

Jeśli wydatki Chin na obronność będą rosły w dotychczasowym tempie, do w 2020 roku osiągną 360 miliardów USD rocznie - powiedział w piątek Matthew Smith, analityk Jane's Information Group.

Jeśli wydatki Chin na obronność będą rosły w  dotychczasowym tempie, do w 2020 roku osiągną 360 miliardów USD  rocznie - powiedział w piątek Matthew Smith, analityk Jane's  Information Group.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że to i tak niewiele w porównaniu z tym, co na obronność wydają Stany Zjednoczone - 547 miliardów USD w ubiegłym roku. Niemniej w przypadku Chin rysuje się znaczący wzrost; obecnie kraj ten przeznacza na obronność "tylko" ok. 59 miliardów USD rocznie.

Oficjalny chiński budżet obronny jest porównywalny z analogicznym budżetem brytyjskim i nieco wyższy od francuskiego. Część analityków uważa jednak, że faktyczne wydatki chińskie mogą być znacznie wyższe, ponieważ w oficjalnym budżecie obronnym nie uwzględnia się finansowania programów zbrojeniowych.

Reklama

W ciągu minionych 14 lat chińskie wydatki na obronność rosły średnio o 15,5 proc. rocznie. Prognozy Jane's nie przewidują spadku tego tempa - powiedział Smith.

Wzrost chińskich wydatków na obronność wywołuje zaniepokojenie m.in. Waszyngtonu i Tokio. Pekin zapewnia, że nie ma "agresywnych zamiarów" i że przeznaczanie coraz większych środków na obronność wiąże się ze wzrostem cen ropy naftowej i podnoszeniem płac w 2,3- milionowych siłach zbrojnych.

AP odnotowuje, że w 2006 roku Chiny kupiły od Rosji broń wartości prawie 3,5 miliarda USD, ale w 2007 roku te chińskie zakupy zbrojeniowe zmniejszyły się aż o 62 proc. Smith ocenia, że jest to rezultatem postępu Chin w dziedzinie produkcji broni, a także niechęci Rosji do rozstawania się z najnowszymi technologiami zbrojeniowymi.

Smith przewiduje, że Chiny będą zwiększały eksport broni, stając się tańszą alternatywą dla dostawców rosyjskich i zachodnich. Zwłaszcza w Afryce Chińczycy często wykorzystują dostawy broni do umacniania stosunków z krajami, dysponującymi znacznymi zasobami ropy naftowej i gazu, czyli surowców energetycznych tak potrzebnych gospodarce chińskiej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | dolar | smith | China | wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »