Co najmniej 40 poprawek
Komisja Gospodarki Narodowej w swoich poprawkach zracjonalizowała wydatki budżetowe na oświatę i pomoc społeczną. Nie rekomendowała Senatowi żadnej z poprawek zmniejszających wydatki na obsługę długu publicznego.
Podczas wczorajszej debaty nad ustawą budżetową na 2001 rok senacka Komisja Gospodarki Narodowej zaproponowała 40 poprawek. Komisja zaproponowała senatorom nie przyjmowanie żadnej ze zgłoszonych w komisjach poprawek, które zmniejszałyby i tak już przez Sejm okrojone wydatki na koszty obsługi długu publicznego. Komisja chce natomiast zracjonalizować wydatki budżetowe na oświatę, pomoc społeczną i unowocześnienie armii.
Większość poprawek polega na przesunięciu niewielkich kwot między działami budżetu oraz łączeniu rezerw celowych. Zdaniem senatora Kazimierza Kleina (AWS) poprawki te zmierzają do zwiększenia swobody ministrów w gospodarowaniu pieniędzmi zawartymi w rezerwach tak, aby były wykorzystane na najistotniejsze cele. Kolejna grupa poprawek polega na przesunięciu środków z różnych rezerw oświatowych wprost do subwencji oświatowej - dotyczy to kwoty 150 mln zł. Oszczędności z tytułu wynagrodzeń wyższych urzędników państwowych mogłyby być przeznaczone dla gimnazjów lub aktywne formy walki z bezrobociem.
Reprezentująca wniosek mniejszości senator Genowefa Ferenc zaproponowała jednorazową wypłatę dodatku rodzinnego dla rodzin ubogich oraz przeznaczenie dodatkowych środków na dożywianie dzieci, szczególnie w gminach biednych. Jest także za zwiększeniem pieniędzy dla powiatowych komend policji.
Senackie komisje: Nauki i Edukacji Narodowej oraz Ustawodawcza przyjęły w środę jednogłośnie projekt ustawy o utworzeniu Krajowej Rady do Spraw Bioetyki. Głosowanie nad poprawkami odbędzie się najpóźniej w piątek. Potem poprawki przyjęte przez Senat rozpatrzy Sejm.