Co zrobić z nakrętką oderwaną od butelki? Ważne zmiany od 1 lipca

Czy od 1 lipca zakazane będą charytatywne zbiórki nakrętek? Co zrobić, jeśli przypadkowo oderwiemy nakrętkę od butelki? Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy nam, dlaczego nie będzie kampanii informacyjnej w sprawie dyrektywy Single Use Plastics.

Pierwotnie tekst ukazał się 21 maja, a my - ze względu na dużą popularność materiału - odświeżyliśmy jego treść.

Dyrektywa Single Use Plastics wciąż budzi wiele emocji. Przedsiębiorcy ponoszą ogromne koszty reformy, a klienci denerwują się na nakrętki, które utrudniają picie i nalewanie napojów. A co zrobić z nakrętką, gdy ostatecznie oderwiemy ją od butelki? Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, jak powinniśmy się zachować po 1 lipca br.

Nowa dyrektywa od 1 lipca. Unijny sposób na walkę z nakrętkami

Już 1 lipca w życie wejdzie dyrektywa Single Use Plastics, która zobowiązuje przedsiębiorców do przytwierdzania na stałe nakrętek do butelek i kartonów. To unijny sposób na walkę z niewielkimi nakrętkami, które coraz częściej zanieczyszczają glebę i wodę na całym świecie. Przedsiębiorcy już wprowadzają stosowne zmiany, ale jednocześnie apelują o kampanię informacyjną, która wyjaśnia, skąd biorą się denerwujące konsumentów rozwiązania. Stanowisko marek Mlekpol i Żywiec Zdrój w tej sprawie przedstawialiśmy w naszym niedawnym materiale. 

Reklama

Także wtedy zwróciliśmy się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem, czy przygotowywana jest stosowna kampania informacyjna. Tej jednak nie będzie, bo, jak tłumaczy Interii Biznes resort klimatu: 

"Adresatem obowiązku są wprowadzający napoje (producenci, importerzy), nie bezpośrednio konsumenci"

Resort planuje jedynie przygotowanie dodatkowych infografik na wzór tych, które na rządowych stronach informują o opłatach pobieranych za wykorzystanie opakowań z tworzyw sztucznych.

Oderwałeś przypadkowo nakrętkę? Ministerstwo tłumaczy, co trzeba zrobić

Sieci sklepów do wdrożenia dyrektywy Single Use Plastics przygotowują się od lat. Co innego konsumenci, którzy denerwują się na nakrętki przylegające do butelek. Wiemy już, że kampanii informacyjnej nie będzie, dlatego tym chętniej udostępniamy otrzymaną przez nas odpowiedź ministerstwa w bardzo praktycznej kwestii. Co zrobić, gdy z potrzeby - lub przypadkiem - oderwiemy nakrętkę od butelki? 

"Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce. Linie recyklingu butelek PET są przygotowane do jej dalszej obróbki" - tłumaczy nam resort klimatu. 

Strona rządowa dodaje, że nieprzymocowana zakrętka może w sortowni trafić do frakcji drobnych, a to spowoduje utratę materiału nadającego się do recyklingu. Prawdziwym problemem nie jest bowiem samo przetwórstwo nakrętek, a pojawianie się ich w miejscach nieprzeznaczonych. To drobne produkty, które z łatwością przenoszone są przez wodę i zanieczyszczają glebę.

Co z dalszym losem zbiórek nakrętek? Resort "nie planuje zakazów"

W świetle zasad, które wprowadza nowa dyrektywa, a także jej celów, zasadne wydaje się również pytanie o dalszy los zbiórek plastikowych nakrętek, które znamy z polskich szkół czy akcji charytatywnych. Zapytaliśmy ministerstwo, czy planuje wprowadzenie regulacji w tej sprawie.

"Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje wprowadzać jakichkolwiek zakazów związanych z prowadzonymi działalnościami charytatywnymi" - czytamy w odpowiedzi przesłanej Interii Biznes. Resort tłumaczy, że zakazane będzie wprowadzanie do obrotu napojów w opakowaniach bez mocowania. "Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania". 

Agnieszka Maciuła-Ziomek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nakrętki | ekologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »