Co zrobić ze starymi oponami, oknami i parkietem po wymianie? Możesz na nich symbolicznie zarobić
Remont w domu, wymiana opon czy jakiegokolwiek sprzętu wiąże się nie tylko z kosztami nabycia nowych przedmiotów, ale także często z kosztami utylizacji. Co jednak, jeśli można by było zarobić na niepotrzebnych już przedmiotach? Oto kilka propozycji, jak pozbyć się starych, zalegających rzeczy i dorobić sobie w prosty sposób.
Opony samochodowe należy regularnie wymieniać, maksymalnie co 10 lat. Wiąże się to nie tylko z wydaniem pieniędzy na nowe ogumienie, ale także z utylizacją, pozbyciem się tego, co już niepotrzebne. Stare, zużyte opony najczęściej po wymianie trzymane są "na wszelki wypadek" w garażu, jak wiele innych, równie zbędnych rzeczy.
Problem pojawia się jednak, kiedy nie mamy garażu lub kończy się w nim miejsce. Co wtedy zrobić ze starymi oponami? Przede wszystkim należy wiedzieć, jak je zutylizować. Za wyrzucenie opon w niedozwolonym miejscu można dostać mandat co najmniej 500 zł. Nie dość, że narobimy sobie dodatkowych kosztów, to jeszcze szkodzimy środowisku.
Najprostszym sposobem na pozbycie się starych opon samochodowych jest oddanie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Można jednak dodatkowo skorzystać i zarobić na wymianie opon na nowe. Wystarczy udać się na skup starych opon. Ceny są zazwyczaj podawane za kilogram bądź tonę zużytego ogumienia. Kwoty, które można otrzymać, są indywidualnie ustalane przez każdą placówkę. Te większe często oferują nawet odbiór spod wskazanego adresu.
Okna wymienia się naprawdę rzadko, jednak, jeśli już to robimy, w naszych rękach pozostają kłopotliwe odpady. Jak się okazuje, pozbycie się ich może być naprawdę proste. Często firmy montujące mają w swojej ofercie bezpłatny odbiór zużytych okien, w takiej ilości, w jakiej zakupiono nowe.
Tak samo, jak w poprzednim przypadku, stare okna po wymianie można oddać także do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Te placówki za darmo przyjmują odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe, do których zaliczają się okna. Można próbować także zarobić na starych oknach z wymiany.
Sprzedanie starych okien po remoncie może być trudniejszym zadaniem. Pierwszym sposobem na spieniężenie niepotrzebnych pozostałości po wymianie jest samodzielnie wystawienie ich na portalu ogłoszeniowym. Dużym minusem jest z pewnością szybkość tej metody. Klient nie zawsze od razu się znajdzie.
Można także poszukać ofert kupna starych okien. Często są one kupowane i wykorzystywane do zbudowania przydomowych szklarni lub altan przez działkowców. Niejednokrotnie również artyści używają zużytych okien do swoich kompozycji. Ceny będą tutaj uzależnione od negocjacji z klientem i stanem, w jakim jest stolarka okienna i szyba.
W internecie funkcjonują również strony zajmujące się skupem okien używanych. Często takie miejsca przyjmują je nie zważając na stan i jakość produktu, który chcemy sprzedać. Ceny ustalane są indywidualnie z klientami. Skupy zużytych okien po wymianie niejednokrotnie oferują także ich odbiór od klienta.
Wymiana parkietu to jeden z procesów często składający się na remont domu czy mieszkania. Stare deski można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tak samo, jak poprzednie odpady. Parkiet można również sprzedać i zarobić.
Zużyty parkiet można sprzedać osobiście, wystawiając go na portalach do tego przeznaczonych. Indywidualnie ustalamy ceny, w zależności od tego, jak bardzo zniszczony są deski. To, ile zarobimy, jest także uzależnione od tego, jak duży jest parkiet.
Stare deski są często skupowane przez rolników lub hodowców, którzy przerabiają je na trociny dla zwierząt. Przekształcane są także w węgiel drzewny i służą jako opał. Potencjalnym klientem do odkupienia parkietu będą również fani przedmiotów z duszą, którzy je odrestaurowują. Drewno zyska nowe życie, a poprzedni właściciel pieniądze.
Stary parkiet można spróbować sprzedać także na skupie drewna. Niejednokrotnie jednak takie miejsca odkupują tylko określone drewno. Są także wymagania co do wcześniejszych kontaktów drewna z chemikaliami. Najchętniej skupowane i najdroższe będą parkiety nielakierowane i nieolejowane.
Zobacz również:
Dotacja na remont w domu. Dają nawet 135 tys. zł z programu "Czyste powietrze"
Polacy słabo segregują śmieci. Za dużo odpadów trafia do "czarnych worków"