Reklama

Coraz drożej za przejazd autostradami

W przyszłym roku czekają nas podwyżki opłat za korzystanie z autostrad - ujawnia "Rzeczpospolita".

Być może już od 1 stycznia przejazd odcinkiem Konin - Nowy Tomyśl podrożeje z 36 do 39 zł. Pretekstem jest zmiana stawki podatku VAT z 22 na 23 proc. Ale operator tego odcinka przyznaje, że już od jakiegoś czasu nosił się z zamiarem zmiany ceny.

Mniej odczuwalny w portfelach kierowców będzie przejazd trasą Gdańsk - Grudziądz. Tu koszt przejazdu dla samochodu osobowego wzrośnie tylko o 10 groszy, a ciężarowego o 30 groszy.

Nie można wykluczyć zmiany stawki na autostradzie łączącej Katowice z Krakowem. Zależy to od negocjacji operatora tego odcinka z rządem na temat przeprowadzenia niezbędnych remontów. Sprawa rozbija się o mosty, które zgodnie z umową koncesyjną, nie miały wymagać prac renowacyjnych podczas trwania kontraktu. Teraz okazało się, że takie roboty muszą zostać wykonane i nie wiadomo, kto pokryje ich koszty.

Reklama

Ewentualny, negatywny wynik rozmów, wg nieoficjalnych informacji, mógłby poskutkować zmianą ceny z 16 na 20 zł, choć długość tego, płatnego odcinka wynosi tylko 61 km.

Trwają również prace nad wprowadzeniem opłat, na bezpłatnym dotąd odcinku autostrady A2, Konin-Stryków - kończy "Rzeczpospolita".

_ _ _ _ _

Stalexport Autostrada Małopolska - SAM

Informację o planowanej podwyżce z obecnych 16 zł za cały odcinek do nawet 20 zł podało radio RMF FM. Spółka zarządzająca odcinkiem autostrady A4 Kraków-Katowice rozważa zasadność podwyżki opłat za przejazd, ale jak dotąd nie złożyła formalnego wniosku w tej sprawie. Przedstawiciele spółki deklarują, że ewentualna podwyżka raczej nie nastąpi przed wiosną.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »