CPK jednak powstanie? Wicepremier Kosiniak-Kamysz: Finał będzie pozytywny

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił na antenie TVN24, że decyzja ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie ogłoszona "na dniach". Jak dodał, uważa planowany hub transportowy za sprawę kluczową dla polskiego bezpieczeństwa. Według lidera PSL, finał dotychczasowych analiz ws. CPK będzie "pozytywny".

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który po środowym wystąpieniu szefa MON w Sejmie powiedział, że czuje "niedosyt". Prezydent zaznaczył, że w wystąpieniu nie została poruszona kwestia CPK.

Kosiniak-Kamysz: Inwestycja CPK kluczowa dla bezpieczeństwa

Zapytany, czy inwestycja należy do kluczowych spraw dla polskiego bezpieczeństwa, wicepremier i lider PSL odparł: "Oczywiście". - Jest lepiej, jak mamy więcej dostępnej infrastruktury, choćby tej, która umożliwia transport. Ten wojskowy komponent w CPK jest potrzebny - powiedział szef MON.

Pytany o termin decyzji w tej kwestii, odpowiedział: - Ta decyzja jest na dniach, już rozmawiałem o tym z premierem. Zaznaczył jednak, że "nie chce składać deklaracji, bo to pan premier, razem z właściwymi ministrami, będzie ogłaszał zakończenie tego etapu audytu, podsumowania oceny ryzyk i szans".

Reklama

- Czekamy na ten finał, ale zaręczam, że będzie pozytywny - dodał Kosiniak-Kamysz. Dopytywany o te słowa, doprecyzował, że finał sprawy CPK będzie "pozytywny dla rozwoju Polski".

Szymon Hołownia o "patriotyzmie CPK"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w czwartek rano w programie "Graffiti" w Polsat News zadeklarował natomiast, pytany o CPK, że chciałby, aby akcenty rządu zostały przełożone z "rozliczeń" na "rozwój". 

 - Ludzie tęsknią dzisiaj nie tylko za spokojem, ale i za rozwojem - podkreślił. - Proszę zobaczyć, co się stało z CPK. My nazywamy to czasem "patriotyzmem CPK". To stało się pewnym symbolem, aspiracją. My chcemy spotkań przy wspólnej robocie, a nie tylko przy laniu się pałami po głowie - powiedział marszałek, który ostatnio wprost przyznał, że zrewidował swój pogląd ws. CPK.

- Jak jeżdżę po Polsce i rozmawiam z ludźmi, te aspiracyjne tęsknoty narastają, a rozczarowania tym, że nie są realizowane, rośnie - dodał.

Jednocześnie Szymon Hołownia uważa, że o ile budowa lotniska nie budzi w nim zastrzeżeń, to "cały ten system kolejowy" - czyli planowana Kolej Dużych Prędkości - już tak. Dla marszałka kluczową sprawą jest bowiem zadbanie o rozwój transportu przede wszystkim w mniejszych miejscowościach.

Minister infrastruktury także za budową CPK

Także Dariusz Klimczak, minister infrastruktury - politycznie również wywodzący się z PSL - mówił niedawno (m.in. na antenie Polsat News), że jest zwolennikiem budowy CPK, a także Kolei Dużych Prędkości związanych z planowanym hubem.

Klimczak zapowiedział, że kiedy faktem stanie się przeniesienie biura pełnomocnika ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego z powrotem do Ministerstwa Infrastruktury, sprawy związane z CPK przyspieszą. - Jak Maciej Lasek (pełnomocnik rządu ds. CPK - red.) przyjdzie do Ministerstwa Infrastruktury, będę oczekiwał wszystkich analiz, które zostały wykonane w dotychczasowym resorcie, i wtedy przedstawię jasną rekomendację panu premierowi Tuskowi (w sprawie CPK - red.) - powiedział szef resortu infrastruktury. - Pan premier takiej rekomendacji oczekuje.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: CPK | Władysław Kosiniak-Kamysz | decyzja | Szymon Hołownia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »