Credit Agricole podniósł prognozy wzrostu PKB dla Polski
Ekonomiści Credit Agricole podnieśli prognozy wzrostu PKB dla Polski do 3,4 proc. w 2015 r. oraz do 3,2 proc. w 2016 r. - wynika z raportu banku. Średnioroczna inflacja w 2015 r. wyniesie minus 0,3 proc. rdr, a w 2016 r. 1,4 proc. Do końca 2016 roku złoty umocni się zarówno względem euro jak i dolara - wynika z raportu Credit Agricole.
Autorzy zaznaczają, że podwyższenie oczekiwanego tempa wzrostu gospodarczego w 2015 r. jest przede wszystkim efektem przesunięcia w górę punktu startowego prognozy.
"Na podstawie dostępnych badań koniunktury uważamy, że skala spowolnienia wzrostu gospodarczego w I kw. br. będzie mniejsza niż wcześniej oczekiwaliśmy.
Prognozujemy, że w I kw. 2015 r. roczna dynamika PKB ukształtuje się na poziomie 2,9 proc. wobec 3,1 proc. w IV kw. ub.r. W kierunku zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego będzie oddziaływał przede wszystkim spadek dynamiki inwestycji (efekt wysokiej bazy sprzed roku)" - napisano w komentarzu do raportu.
"Z kolei oczekujemy, że wyraźnemu przyspieszeniu ulegnie konsumpcja prywatna (3,6 proc. rdr wobec 3,1 proc. w IV kw.), co będzie efektem wzrostu realnej dynamiki funduszu płac w gospodarce narodowej wspieranego przez pogłębienie deflacji oraz korzystnej waloryzacji emerytur i rent. Uważamy, że I kw. będzie dołkiem spowolnienia gospodarczego w Polsce" - dodano.
W 2016 r., Credit Agricole oczekuje "lekkiego" spowolnienia wzrostu gospodarczego, ze względu na niższy wkład eksportu netto, będący wynikiem szybszego wzrostu importu od eksportu.
"Dodatkowo wzrost PKB będzie ograniczany przez spadek dynamiki inwestycji publicznych (przerwa w efektywnym wykorzystywaniu środków unijnych pomiędzy dwoma perspektywami - 2007-2013 i 2014-2020). Jednocześnie spodziewamy się postępującego wzrostu cen ropy na rynkach światowych, lekko negatywnie wpływającego na globalną i krajową aktywność gospodarczą" - napisano.
Credit Agricole oczekuje, że w 2015 r. średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie -0,3 proc. rdr wobec 0,0 proc. w 2014 r.
"Prognozujemy, że deflacja w Polsce utrzyma się do III kw. 2015 r., a jej skala będzie się stopniowo zmniejszać począwszy od II kw. Wzrost wskaźnika inflacji będzie skutkiem zwiększenia dynamiki cen żywności oraz cen paliw. W połowie br. antyinflacyjny efekt rosyjskiego embarga wygaśnie, ponadto w kierunku wzrostu inflacji będą oddziaływały efekty niskiej bazy z 2014 r. oraz ożywienie gospodarcze.
Tym samym, prognozujemy, że roczne tempo wzrostu cen zwiększy się do 0,6 proc. w IV kw. 2015 r." - napisano w raporcie. "W I kw. 2016 r. oczekujemy, że inflacja silnie zwiększy się do 1,6 proc. rdr m.in. ze względu na oddziaływanie efektów niskiej bazy dla dynamiki cen paliw (prognozujemy jej wzrost do 10,5 proc. rdr z -2,4 proc. w IV kw. br.). W kolejnych kwartałach oczekujemy relatywnej stabilizacji wskaźnika inflacji CPI. Z jednej strony wzrost inflacji bazowej będzie kontynuowany, wspierany przez wysoką dynamikę popytu krajowego, jednocześnie ustąpią jednak efekty niskiej bazy dla cen żywności i paliw, w wyniku czego średnioroczne tempo wzrostu cen wyniesie 1,4 proc." - dodano.
Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT
Raport wskazuje, że w dalszym ciągu następować będzie poprawa na rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtuje się na poziomie 10,7 proc. na koniec br. i obniży się do 10,2 proc. w 2016 r. "Do spadku bezrobocia przyczynią się zarówno oczekiwany w okresie prognozy dalszy, silny wzrost inwestycji, jak i strukturalne zmiany na rynku pracy, wynikające z wprowadzonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej reform urzędów pracy. Stopniowa poprawa na rynku pracy będzie oddziaływała w kierunku umiarkowanego wzrostu presji płacowej.
W br. pozostanie ona jednak ograniczana przez utrzymującą deflację/niską inflację i silniej zmaterializuje się dopiero w 2016 r. Tym samym oczekujemy, że nominalne tempo wzrostu płac w 2016 r. wyniesie 3,6 proc. rdr wobec 3,3 proc. w 2015 r." - napisano."Pomimo przyspieszenia wzrostu nominalnych płac w 2016 r., realna dynamika funduszu płac będzie ograniczana przez rosnącą inflację, co naszym zdaniem spowoduje lekkie spowolnienie realnej konsumpcji prywatnej do 3,3 proc. rdr w 2016 r. wobec 3,5 proc. w 2015 r." - dodano.
Do końca 2016 roku złoty umocni się zarówno względem euro jak i dolara - wynika z raportu Credit Agricole.
Zdaniem Credit Agricole czynnikiem oddziałującym w kierunku umocnienia złotego w krótkim okresie będzie brak zmian w krajowej polityce pieniężnej przy jednoczesnym łagodnym nastawieniu EBC. "Przybliżający się moment pierwszej podwyżki stóp procentowych przez FED będzie jednak równoważyć wpływ polityki EBC na kurs złotego, dlatego uważamy, że na koniec czerwca br. kurs EURPLN wyniesie 4,20. W II poł. 2015 r. oczekujemy stopniowej aprecjacji złotego z zasięgiem 4,15 za euro na koniec roku, do czego przyczyni się głównie poprawa krajowej koniunktury" - napisano w raporcie.
"Prognozowane przez nas zacieśnienie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną będzie czynnikiem ograniczającym aprecjację złotego w średnim okresie. W 2016 r. oczekujemy jego dalszego umiarkowanego umocnienia z zasięgiem 3,90 za euro na koniec roku" - dodano.