Czabański: Nowy system finansowania mediów publicznych najwcześniej w 2021 roku

Nowy system finansowania mediów publicznych - najpewniej wprost z budżetu - może wejść w życie najwcześniej w 2021 roku - powiedział w czwartek w Grudziądzu szef RMN Krzysztof Czabański. Zaproponował także przekazanie radioodbiorników cyfrowych tym, którzy płacą uczciwie abonament.

Czabański zauważył, że obecnie istniejące rozwiązanie, czyli abonament RTV, wyczerpał swoje możliwości i nic nie zapowiada raptownego wzrostu liczby gospodarstw domowych, które go - zgodnie z nadal obowiązującym prawem - regulują. Przyznał, że w nowej kadencji Sejmu musi zostać wprowadzony w życie inny system finansowania mediów publicznych.

- Obecnie ok. miliona gospodarstw domowych rzetelnie i od lat płaci abonament RTV. Są to ludzie, którzy zarówno przestrzegają prawa, jak i widzą potrzebę istnienia mediów publicznych. Wydaje mi się, że gdy będziemy systemowo załatwiać tę sprawę, to trzeba tych ludzi docenić. Wydaje mi się, że godnym +rozstaniem+ z tymi ludźmi w momencie przejścia na inny system finansowania byłoby przekazaniem im nieodpłatnie radioodbiorników cyfrowych" - powiedział Czabański.

Reklama

Szef Rady Mediów Narodowych powiedział, że obecnie kosztują one od 80 do 100 zł, a przy tak dużym zamówieniu - w jego ocenie - cena byłaby niższa, więc budżet państwa znacząco by nie zubożał w wyniku takiego podarunku. Radiofonia publiczna w Polsce - jak powiedział Czabański - cyfryzuje się i zaczyna nadawać w systemie DAB+ (system daje możliwość emisji dźwięku cyfrowego, ale też dodatkowo np przesyłania opisów i obrazów). Poinformował, że obecnie ok. 1/3 powierzchni kraju jest w zasięgu DAB+, a dostęp do tego systemu ma ok. połowa ludności.

"Jedną z przeszkód w rozwoju radiofonii cyfrowej, w której zresztą nie chcą uczestniczyć największe grupy komercyjne, jest mała liczba aparatów cyfrowych w Polsce. Tego rodzaju ruch, który zaproponowałem, dość radykalnie zmieniłby tę sytuację. Byłoby to z korzyścią nie tylko dla osób, które otrzymałyby te odbiorniki, ale z korzyścią dla radiofonii cyfrowej. To drugie oznacza radykalne poszerzenie rynku radiowego, gdyż tradycyjne częstotliwości są już zajęte przez główne grupy radiowe. +Cyfra+ oznaczałaby wejście dużej konkurencji na rynek radiowy, czyli to, o co nam chodzi" - powiedział Czabański, który kandyduje do Sejmu z 2. miejsca na liście PiS w okręgu toruńsko-włocławskim.

Pytany o to, kiedy może wejść w życie nowy system finansowania mediów publicznych powiedział, że najwcześniej będzie to w 2021 roku, gdyż taka zmiana będzie wymagała przynajmniej konsultacji z Komisją Europejską. Dodał po raz kolejny, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest przejście na finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa.

- - - - -

Zembaczyński za prywatyzacją mediów narodowych

- Starający się o reelekcję z list opolskiej Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodniczący Nowoczesnej Witold Zembaczyński wezwał w czwartek na konferencji prasowej przed oddziałem TVP w Opolu do prywatyzacji mediów narodowych.

Czwartkowa konferencja prasowa wiceprzewodniczącego Nowoczesnej posła Witolda Zembaczyńskiego odbyła się przed budynkiem TVP Opole. Dziennikarzom parlamentarzysta zaprezentował treść jednego z pasków o treści "Wysokie poparcie dla PiS. Wybory niepotrzebne". Zdaniem parlamentarzysty, do kolejny dowód na upolitycznienie mediów publicznych w Polsce i odejście przez nie od misji na rzecz pełnienia roli tuby propagandowej polityków prawicy.

Zdaniem Zembaczyńskiego, teraz zarówno regionalne redakcja radia i telewizji publicznej w województwie opolskim nie realizują zadań publicznych, zajmując się głównie promowaniem polityków PiS. Zembaczyński uważa, że dla dobra samych dziennikarzy TVP i Polskiego Radia, należy możliwie szybko zlikwidować Radę Mediów Narodowych, a majątek TVP i PR sprywatyzować, by pracujący w nich dziennikarze odzyskali możliwość pracy zgodnie ze standardami obowiązującymi w niezależnych mediach.

"Jedynym sposobem na przerwanie +paskami grozy+ i uprawianiem polityki zamiast rzetelnego informowania o problemach regionu jest prywatyzacja. Realizację misji można zlecić prywatnym podmiotom, które byłyby rozliczanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. (...) W założeniach i obietnicach PiS-u miały powstać BBC, a jest +Russia Today" - uważa Zembaczyński.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »