Reklama

Czeski sąd ogłosił niewypłacalność OKD

Czeski sąd ogłosił upadłość należącej do NWR spółki OKD. Wierzyciele mają dwa miesiące na zgłoszenie wierzytelności. Zgromadzenie wierzycieli wyznaczono na 10 sierpnia. W OKD pracę może stracić 2000 polskich górników.

W ubiegłym tygodniu OKD złożyła wniosek o upadłość, po tym jak fiaskiem zakończyły się trwające od grudnia 2015 roku rozmowy z akcjonariuszami grupy NWR oraz z czeskim rządem na temat restrukturyzacji OKD i zagwarantowania spółce płynności.

OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Czechach.

- - - - -

4 maja br. Interia informowała: 2000 polskich górników pójdzie na bruk?

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych postanowił zawiesić obrót akcjami NWR od 5 maja.

NWR podał wcześniej, że należąca do niego spółka OKD (największa w Czechach firma górnicza, jedyny w tym kraju producent węgla kamiennego) złożyła we wtorek wniosek o upadłość. Notowania NWR zostały w środę zawieszone na giełdzie londyńskiej.

NWR poinformował, że upadłość OKD prawdopodobnie oznaczać będzie, że "pozostała część grupy NWR będzie zlikwidowana lub rozdzielona". W takim wypadku udziałowcy NWR mogliby otrzymać co najwyżej "bardzo minimalny zwrot".

OKD, a.s., do 1991 r. Ostravsko-karvinské doly (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie) - czeskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Ostrawie funkcjonujące w branży górniczej. Teraz jedyny producent węgla kamiennego w kraju. Jest właścicielem m.in. spółki KARBONIA PL eksploatującej pozostałości KWK Morcinek.

Początek OKD to rok 1945, kiedy upaństwowionych i skonsolidowanych zostaje 6 przedwojennych spółek, do których należało łącznie trzydzieści kopalni w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym, jak również inne zakłady przemysłu ciężkiego. Obecnie spółka zarządza pięcioma czynnymi kopalniami o rocznym wydobyciu ok. 13 milionów ton. Są to: * ČSM (na obszarze Stonawy, Karwiny, Olbrachcic i Kocobędza); * ČSA (Karwina (Doły) i Dąbrowa); * Darkov (Karwina (Darków), Stonawa, Sucha Górna i Olbrachcice): Lazy (Orłowa i Karwina); Paskov (na obszarze morawskich gmin na południe od Ostrawy).

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »