Członkini RPP nie daje za wygraną. Padł wniosek o dużą podwyżkę stóp

W grudniu na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 2 punkty procentowe - podał Narodowy Bank Polski, ujawniając wyniki głosowań. Poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, która konsekwentnie opowiada się za dalszym zaostrzaniem polityki monetarnej w Polsce.

Wniosek o podwyżkę stóp procentowych złożony przez Joannę Tyrowicz nie znalazł poparcia pozostałych członków Rady. Podwyżki o 2 punkty procentowe członkini RPP chciała także na listopadowym posiedzeniu. Wówczas również jako jedyna była za taką zmianą. 

W październiku, gdy RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w Polsce (obniżka o 0,25 pkt proc. do 5,75 proc.), Joanna Tyrowicz jako jedyna wnioskowała o podwyżkę o 1,75 pkt proc. We wrześniu, gdy Rada zaskoczyła rynki obniżką o 0,75 pkt proc. (z 6,75 do 6 proc.), członkini RPP wnioskowała o podwyżkę o 1 pkt proc. O podwyżkę w tym wymiarze wnioskowała na każdym kolejnym posiedzeniu RPP od października 2022 roku, gdy stopy ustalono na poziomie 6,75 proc. i utrzymywano je bez zmian przez 11 miesięcy. Za każdym razem nie znajdował on poparcia innych członków. 

Reklama

Z wyników głosowań na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy można wywnioskować, że w opinii Joanny Tyrowicz stopa referencyjna powinna wynosić 7,75 proc. 

Stopy procentowe bez zmian od października. Kiedy możliwa kolejna obniżka?

Na styczniowym, pierwszym w 2024 roku posiedzeniu, RPP po raz trzeci z rzędu zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych bez zmian (5,75 proc.). Adam Glapiński argumentował na konferencji prasowej, że w marcu "będziemy w celu inflacyjnym albo blisko niego". Wówczas pojawią się również nowe prognozy NBP. Ekonomiści są zdania, że najwcześniej w tym miesiącu można spodziewać się kolejnych zmian w polityce monetarnej.

"RPP raczej nie zmieni stóp procentowych przez większą część tego roku. Na pewno nie zrobi tego przed marcem, a wyniki nowej projekcji raczej też nie zachęcą do łagodzenia polityki pieniężnej" - stwierdził w komentarzu do konferencji szefa NBP główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski.

Z kolei ekonomiści Credit Agricole Bank Polska wskazują, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt bazowych w marcu i lipcu br. Zastrzegli, że potencjał do większych obniżek jest ograniczony z uwagi na oczekiwany wzrost inflacji w II poł. br. Osiągnie ona maksimum w II kw. 2025 r. na poziomie 4,8 proc. r/r. - dodali.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »