Czy model pick-and-pay sprawdziłby się w Polsce?
Rząd Federalny Kanady chce zmusić operatorów kablowych i satelitarnych do oferowania klientom tzw. modelu pick-and-pay. Ma to być jeden z punktów mowy tronowej Konserwatywnej Partii Kanady, która zostanie wygłoszona na dniach.
Konsumenci są sfrustrowani, że są zmuszani przez sieci kablowe czy platformy satelitarne do subskrybowania pakietów z kanałami, którymi w ogóle nie są zainteresowani, powiedział minister przemysłu, James Moore. Pick-and-pay ma polegać na możliwości wyboru przez abonentów tych kanałów, za które chcą płacić i które chcą oglądać.
Firmy takie jak Vidéotron w prowincji Quebec już teraz kierują się ku pick-and-pay, ponieważ konsumenci odchodzą od tradycyjnej telewizji i wolą oglądać programy w internecie. Skoro przyzwyczajenia widza ewoluują, nie ma powodu, dla którego dostawcy usług telewizyjnych nie mogliby zaoferować klientom możliwości wybierania kanałów, którymi są zainteresowani, powiedział Moore.
- Nie sądzę, że ludzie powinni być zmuszani do zakupu pakietów kanałów telewizyjnych, kiedy nie są zainteresowani oglądaniem tych kanałów czy tych programów - dodał Moore. - Powinniśmy mieć model pick-and-pay, jeśli chodzi o kanały telewizyjne.
Dwie największe sieci kablowe i dostawcy usług telewizyjnych w Kanadzie - Bell i Rogers - oferują swoim abonentom podstawowe pakiety, które obejmują główne sieci telewizyjne, oraz wybrane inne kanały. Z kolei wyższe pakiety obejmują kanały pogrupowane w kategorie. Vidéotron niedawno zaoferował abonentom możliwość dobrania pięciu różnych kanałów do pakietu podstawowego.
Regulator medialny Canadian Radio-television and Telecommunications Commission (CRTC) wezwał operatorów kablowych i satelitarnych w 2011 roku do wdrożenia modelu pick-and-pay. Zaprezentowane wtedy przepisy mają na celu zapobieganie ograniczenia możliwości wyboru dla konsumentów przez nadawców telewizyjnych. Jednak model ten nadal nie jest obowiązkowy, ale zdaniem Moore'a, nadszedł najwyższy czas, by się takim stał.
Czy model pick-and-pay sprawdziłby się na polskim rynku? Czy wpłynęłoby to na ograniczenie piractwa?
źródło: thestar.com/satkurier.pl