Czy można wejść z psem do sklepu? Zasady nie wszędzie są takie same

Podczas spaceru z psem niekiedy zdarza się, że przy okazji chcemy wybrać się do sklepu. Niestety wejście z psem do sklepu spożywczego może nie być tak proste, jak mogłoby nam się wydawać. Czy psy mogą przebywać w sklepach spożywczych? Gdzie można iść na zakupy z psem?

Pies w sklepie - co mówi o tym prawo?

W polskim prawie nie istnieje przepis, który wprost zakazywałby obecności zwierząt domowych w sklepach. Kwestię tę można powiedzieć, że niejako reguluje stanowisko Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zgodnie z którym pies może przebywać w sklepach, pod warunkiem że zgodę na to wyrazi właściciel lokalu.

Przepisy prawa żywnościowego nie zakazują bowiem wprowadzania zwierząt do sklepów. Przedsiębiorcy muszą jednak zapewnić podstawowe zasady higieny produkowanej i wprowadzanej do obrotu żywności, która naturalnie, musi być bezpieczna dla zdrowia i życia. W związku z tym to po stronie właściciela lokalu stoi opracowanie odpowiednich procedur, które będą zapobiegać ewentualnemu zanieczyszczeniu żywności związanej z obecnością zwierząt w sklepie. Z tego też powodu w większości sklepów spożywczych raczej obowiązuje zakaz wprowadzania psów na ich teren.

Reklama

Wyjątkiem są oczywiście psy asystujące. Nawet jeżeli właściciel lokalu zakaże wprowadzania psów na teren sklepu, to zakaz ten nie będzie obowiązywał w przypadku psa przewodnika.

Czy można zostawić psa pod sklepem?

Co więc możemy zrobić, gdy chcemy pójść na zakupy w trakcie spaceru z psem? Wiele osób w takiej sytuacji pozostawia zwierzę pod sklepem, jednak nie jest to dobry pomysł.

Z punktu widzenia prawa pozostawienie psa pod sklepem stanowi wykroczenie z art. 77 Kodeksu wykroczeń, który wskazuje na "niezachowanie ostrożności po trzymaniu zwierzęcia". Zwierzę pozostawione pod sklepem może bowiem stwarzać niebezpieczeństwo dla przechodniów. Takie wykroczenie podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł lub karze nagany.

Ponadto pozostawienie psa przed sklepem jest dla niego stresujące. Może np. zostać zaatakowane przez inne zwierzę lub człowieka. W praktyce najlepiej na zakupy wybierać się bez pupila. 

Do jakich sklepów można wejść z psem?

W Polsce każdego roku przybywa coraz miejsc typu "dog friendly", czyli przyjaznych psom. W 2010 roku Bonarka City Center w Krakowie ogłosiła, że zezwala na wejście do galerii z czworonogiem. Obecnie wiele galerii handlowych pozwala na wprowadzanie psów na ich teren, m.in. Galeria Bałtycka w Gdańsku, Galeria Młociny w Warszawie, Centrum Handlowe M1 w Łodzi, Galeria Dominikańska i Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, czy Silesia City Center w Katowicach.

Czworonoga możemy także zabrać ze sobą do Outlet Factory w Krakowie, Poznaniu, Gliwicach i w warszawskim Ursusie. Inne miejsca, które pozwalają na zakup z czworonogiem to także Leroy Merlin, IKEA (pod warunkiem że pies nie jest duży, a właściciel będzie nosił go na rękach lub w torbie), OBI, Decathlon.

Oczywiście zabierając psa, np. do galerii handlowej trzeba zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Czworonogi powinny być na smyczy i powinny również posiadać kaganiec.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pies | spacer z psem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »