Reklama

Czy Rosja może militarnie zagrozić Polsce?

Rosja cały czas jest mocarstwem, ma potencjał odstraszania. Natomiast ta moc oddziaływania Rosji została bardzo mocno zweryfikowana i widzimy, że jest to kraj o bezsprzecznie wielkim potencjale – ale zarządzanym w sposób, który nie wykorzystuje tego potencjału.

Sytuacja konfliktu w Ukrainie pokazała wszystkie mankamenty funkcjonowania struktury militarnej i politycznej, jak również gospodarczej Rosji. Także to, że jest kolosem na glinianych nogach. Natomiast cały czas posiada potencjał oddziaływania dyplomatyczno-politycznego i gospodarczego - czyli chociażby zarządzanie kryzysem żywnościowym. Do tego dochodzi element szantażu nuklearnego - jako forma presji, terroru państwowego.

- Na szczęście dla nas Rosja jest słabo zarządzana - bo jeśli siła struktury państwowej byłaby wysoka, to dziś nie dyskutowalibyśmy o tym jak pomagać Ukrainie, tylko jak najszybciej przemieszczać siły zbrojne naszą na granicę wschodnią oraz jak szybko NATO może nam przyjść z pomocą. Mielibyśmy de facto wojska rosyjskie przy swojej granicy, a Ukraina byłaby dawno zajęta - powiedział serwisowi eNewsroom pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, były zastępca Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ekspert Fundacji Stratpoints, wykładowca ANS Gniezno. 

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

- Na szczęście sposób sprawowania władzy przez prezydenta Putina, dyktatorski i kontrolujący, jest obarczony wielkimi mankamentami. Korupcją, fatalnym zarządzaniem, brakiem sprawczości, fatalną propagandą na użytek własny i zakłamywaniem rzeczywistości. Uważam, że obecnie Rosja militarnie nie jest w stanie oddziaływać na jakiekolwiek państwa, gdyż potencjał militarny konsumuje na terenie Ukrainy. Natomiast nie można traktować Rosji jednowymiarowo - patrząc tylko na możliwość prowadzenia operacji lądowych. Rosja może oddziaływać na sytuację na świecie szantażem, na szczęście nie jest w stanie zagrozić militarnie w ciągu najbliższych paru lat żadnemu krajowi, w tym Polsce - wskazuje Matysiak.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »