Dania nie zachęca

Rynek pracy w Danii formalnie został otwarty 1 maja 2004, jednak w praktyce do 2006 roku obowiązywał będzie okres przejściowy. Od Polaków chcących pracować w Danii wymagane jest pozwolenie na pracę i pobyt.

Rynek pracy w Danii formalnie został otwarty 1 maja 2004, jednak w praktyce do 2006 roku obowiązywał będzie okres przejściowy. Od Polaków chcących pracować w Danii wymagane jest pozwolenie na pracę i pobyt.

Rynek pracy w Danii W Danii, podobnie jak w innych krajach skandynawskich, bezrobocie jest bardzo niskie i utrzymuje się na poziomie 5%. Tydzień pracy w Danii to 35 godzin dla kobiet i 41 godzin dla mężczyzn. Różnica ta wynika z prowadzonej przez duński rząd polityki prorodzinnej. Otrzymać pracę w Danii nie jest łatwo. Obecnie szansę na zatrudnienie mają profesjonaliści z danej branży oraz osoby z dużym doświadczeniem zawodowym. Poszukiwani są: informatycy, matematycy, biolodzy, kelnerzy, osoby do pomocy w gospodarstwach rolnych oraz pracownicy służby zdrowia. Popyt na pracowników do ciężkich prac fizycznych jest raczej znikomy. Prawie zawsze pracodawcy wymagają przynajmniej dobrej znajomości języka angielskiego.

Reklama

Poszukiwanie pracy W celu poszukiwania pracy obywatel Polski może przebywać na terenie państwa duńskiego przez okres do 6 miesięcy. Jednak, gdy pobyt przekracza 3 miesiące, konieczne jest wystąpienie do władz okręgu o tzw. certyfikat pobytowy. W tym okresie 6 miesięcy osoby poszukujące pracy nie mogą występować o świadczenia socjalne. W przeciwnym wypadku utracą prawo do przebywania w Danii. Poszukujący pracy mogą przez okres 3 miesięcy korzystać z zasiłku dla bezrobotnych państwa pochodzenia pod warunkiem, że będą w tym czasie pozostawać do dyspozycji duńskiego rynku pracy.

Prawo do pobytu i pracy Polacy chcący legalnie pracować w Danii muszą otrzymać pozwolenie na pracę i pobyt. Obywatele Polski mogą uzyskać takie pozwolenie jeśli otrzymają od duńskiego pracodawcy ofertę objęcia konkretnego stanowiska. Taka oferta musi precyzować wysokość wynagrodzenia i warunki pracy zgodnie z umową zbiorową lub innymi warunkami panującymi na duńskim rynku pracy. Powinna też dotyczyć pełnego etatu, a wystawiająca je firma musi być zarejestrowana w duńskim urzędzie podatkowym. Wniosek o zezwolenie składa się do Duńskich Służb Imigracyjnych, na posterunku policji lub (jeśli przebywa się za granicą) w duńskiej ambasadzie lub konsluacie. Po otrzymaniu zezwolenia na pobyt i na pracę należy zgłosić się do lokalnego biura rejestrowego aby otrzymać numer do celów ubezpieczenia społecznego - numer CPR. Jest on niezbędny np. przy korzystaniu z publicznej opieki zdrowotnej.

Pozwolenia na pracę i pobyt zostanie anulowane jeśli pracownik straci etat na podstawie którego pobyt wydano. Prawo pobytu za pierwszym razem udzielane jest na okres 1 roku z możliwością przedłużenia. Aby członkowie najbliższej rodziny mogli uzyskać pozwolenie na pobyt w Danii, zatrudniony zobowiązany jest zapewnić odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz udokumentować, że jest w stanie utrzymać rodzinę.

Praca sezonowa

Wiele ofert pracy w rolnictwie znajduje się na stronie internetowej www.seasonalwork.dk. Pieczę nad tą strona sprawuje duński EURES więc oferty te są z pewnością wiarygodne. Kandydaci nie odpowiadają na konkretną ofertę ale wypełniają w języku angielskim formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie. Formularz przekazywany jest pracodawcy, a ten nawiązuje kontakt z przyszłym pracownikiem.

Obecnie nabór przeprowadzany jest do zbioru truskawek, na które sezon rozpoczyna się już w maju. Zgłaszać się można także do pracy przy zbiorze jabłek, gruszek, sałaty i cebuli na które sezon rozpoczyna się latem. Jesienią możliwa jest praca związana ze ścinaniem i pielęgnacją drzewek świątecznych.

Praca rozpoczyna się o 5 rano, dlatego warunkiem wyjazdu jest dobry stan zdrowia i skończone 18 lat. W miesiącach letnich pracownicy mieszkają w namiotach, na polach kempingowych. Zarobki wynoszą od 6 do nawet 20 euro za godzinę, ale praca często bywa na akord.

Au Pair Praca w charakterze au pair wymaga jedynie pozwolenia na pobyt, gdyż nie podlega ona przepisom kodeksu pracy i nie jest traktowana jako praca. Osobom pracującym w charakterze au pair przysługuje jednak urlop; określony, tygodniowy czas pracy; wynagrodzenie. Osoba chcąca pracować w takim charakterze musi komunikatywnie posługiwać się językiem angielskim, duńskim, szwedzkim, niemieckim albo norweskim.

Dodatkowo musi spełniać następujące warunki:

- wiek 0d 17 do 29 lat

- podpisany kontrakt z rodziną duńską

- gwarancja miesięcznego wynagrodzenia wysokości 2500 koron duńskich, wyżywienia oraz zakwaterowania

- przynajmniej 1 dzień wolny w tygodniu, tygodniowy czas pracy nie dłuższy niż 30 godzin

- w rodzinie duńskiej musi być przynajmniej jedno niepełnoletnie dziecko

- przynajmniej jedno z rodziców musi być obywatelem Danii

Własna firma w Danii Rynek duński jest dość drogi jeśli chodzi o koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też polscy przedsiębiorcy rzadko lokują się tam na stałe, wybierając raczej działalność eksportową lub otwierając oddział. Warunkiem otworzenia oddziału jest potwierdzenie, że firma zarejestrowana jest w kraju w formie prawnej podobnej do tych występujących w Danii. Następnie oddział należy zarejestrować w Duńskiej Agencji Przedsiębiorstw. Konieczna jest także rejestracja w lokalnym urzędzie celno-podatkowym. W skład kierownictwa oddziału musi wchodzić co najmniej jedna osoba będąca mieszkańcem Danii, kraju Unii Europejskiej lub kraju nordyckiego.

Oddziały podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Płacą one podatki od dochodu wypracowanego w Danii zgodnie z zasadami obowiązującymi spółki prawa handlowego. Bilans roczny firmy zagranicznej uwzględniający działalność oddziału w Danii powinien być dostarczony do Agencji ds. Działalności Gospodarczej i Przedsiębiorstw nie później niż 6 miesięcy po zakończeniu roku finansowego. Bilans roczny oddziału musi być przedstawiony w formie deklaracji podatkowej Urzędowi Podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce działalności.

Ważne adresy:

Ambasada Królestwa Danii ul. Rakowiecka 19; 02-517 Warszawa tel.: (0 22) 565 29 00; fax: (0 22) 565 29 70 www.ambasadadanii.pl; e-mail:wawamb@um.dk Ambasada RP w Danii

Richelieus Alle 12; 2900 Hellerup tel.: (+45) 39467700; fax: (+45) 39467766

www.ambpol.dk; e-mail: mail@ambpol.dk Duński Urząd ds. Obcokrajowców

www.udlst.dk Duńska Agencja Przedsiębiorstw Danish Commerce adn Companies Agency

Kampkannsgade 1; 1780 Copenhagen V tel.: 33307700; fax: 33307799

www.eogs.dk; e-mail: eogs@eogs.dk

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »