Reklama

Deficyt budżetu w 2023 r. nie wyższy niż 68 mld zł. Rząd przyjął projekt

Dochody budżetowe mają wynieść 604,7 mld zł, a wydatki 672,7 mld zł; deficyt na koniec przyszłego roku ma wynieść nie więcej niż 68 mld zł - wynika z przyjętego w środę przez rząd projektu budżetu na 2023 r. o którym poinformował resort finansów. PKB w ujęciu realnym wzrośnie w 2023 r. o 1,7 proc.

W projekcie przyjęto, że prognozowane dochody budżetowe wyniosą 604,7 mld zł, a wydatki 672,7 mld zł. Jak wskazano, deficyt budżetowy będzie nie większy niż 68 mld zł.

Ministerstwo dodało, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) założono na poziomie ok. 4,5 proc. PKB. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na poziomie 53,3 proc. PKB.

Średnioroczna inflacja ma wynieść 9,8 proc.

Projekt przewiduje, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie w 2023 r. o 1,7 proc. Średnioroczna inflacja ma wynieść 9,8 proc. "przy założeniu braku nowych szoków podażowych na rynku żywnościowym i energetycznym".

Zgodnie z projektem budżetu, stopa bezrobocia na koniec roku 2023 wyniesie 5,4 proc.

Reklama

Polityka społeczna bez zmian

Jak podkreśliło ministerstwo w komunikacie, rząd będzie kontynuować dotychczasową politykę społeczno-gospodarczą oraz zapewni środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny.

Waloryzacja ren i emerytur

Wskazano, że są to m.in. programy: "Rodzina 500+", "Dobry Start" oraz program rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Projekt przewiduje również waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc., a także wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Budżet na 2023 r. odpowiada na wyzwania geopolityczne i makroekonomiczne. To budżet bezpieczeństwa, odpowiedzialności i zapewnienia realizacji ważnych programów społecznych. To odpowiedzialny plan na trudne czasy wzmożonej niepewności, zorientowany na duże inwestycje w zakresie bezpieczeństwa kraju, a jednocześnie zapewniający bezpieczeństwo finansów publicznych. Polska w dalszym ciągu pozostaje w gronie tych krajów Unii Europejskiej, które są w stanie sprostać unijnemu limitowi fiskalnemu w zakresie wielkości długu sektora instytucji rządowych i samorządowych" - wskazała cytowana w komunikacie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. 

Na koniec sierpnia br. budżet miał nadwyżkę w wysokości ponad 27,5 mld zł - wynika z opublikowanych w środę przez Ministerstwo Finansów szacunkowych danych o wykonaniu budżetu państwa w 2022 r.

Jak podało MF, w okresie styczeń - sierpień 2022 r. szacunkowe wykonanie budżetu państwa wyniosło: dochody 345 mld 107,4 mln zł, wydatki - 317 mld 580,0 mln zł, a nadwyżka - 27 mld 527,4 mln zł.

Z danych resortu wynika, że dochody podatkowe wyniosły 315 mld 381,8 mln zł, w tym podatki pośrednie (m.in podatek akcyzowy) wyniosły 205 mld 731,1 mln, 49 mld 717,6 mln zł z podatku dochodowego od osób prawnych, a 50 mld 922,7 mln zł to dochody z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dochody niepodatkowe obliczono na 28 mld 502,4 mln zł.

Nadwyżka w budżecie po sierpniu sięgnęła 27 mld 527,4 mln zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »