Reklama

Dług publiczny w zaktualizowanych danych wyniósł 52,8 proc. PKB

Według zaktualizowanych danych kwota państwowego długu publicznego (PDP) na koniec 2010 r. wyniosła 747 906,3 mln zł, a w relacji do PKB 52,8 proc. - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Wcześniejsze szacunki wskazywały, że dług publiczny wg metodologii krajowej wyniósł 53,0 proc. PKB, czyli 748,5 mld zł.

Wartość zadłużenia sektora instytucji rządowych i samorządowych wg metodologii unijnej na koniec 2010 r. wyniosła 776 820,8 mln zł, a w relacji do PKB 54,9 proc. PKB.

"Obydwie relacje są niższe o 0,1 pkt proc. w porównaniu do danych wstępnych ogłoszonych w dniu 26 kwietnia 2011 r. przez Główny Urząd Statystyczny. Powyższa zmiana relacji wynika głównie z korekt wartości zobowiązań i należności dokonanych przez jednostki sektora finansów publicznych" - napisano w komentarzu do danych.

Zgodnie z prognozami MF zawartymi w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa 2011-2014 w tym roku dług publicznych w relacji do PKB na wynieść 52,7 proc.; w 2012 roku 51,9; w 2013 r. 50,6 proc., zaś w 2014 roku 49,7 proc.

Reklama

Z kolei w programie konwergencji, resort finansów spodziewa się, że dług publiczny według metodologii unijnej sięgnie w 2011 roku 54,9 proc. PKB, w 2012 roku będzie to 54,1 proc., w 2013 roku 52,4 proc., zaś w 2014 roku 50,8 proc.

Poniżej tabela z danymi za 2010 r.:

 
Wyszczególnienie     mln zł    proc. PKB
.
Dług SP         701.850,6    49,6
.
Państwowy dług publ.  747.906,3    52,8
.
Dług general      776.820,8    54,9
government
.
PKB           1.415.385,4

- - - - -

MF po maju sfinansował 60 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych

"Resort finansów po maju br. sfinansował 60 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych i posiada środki złotowe i walutowe o wartości ponad 33 mld zł, w tym waluty o wartości ok. 3,9 mld euro" - poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego Piotr Marczak.

"Na koniec maja sfinansowaliśmy 60 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych i będziemy posiadać środki złotowe i walutowe o wartości ponad 33 mld zł, w tym waluty o równowartości ok. 3,9 mld euro. Na półmetku konsolidacji zarządzania płynnością części jednostek sektora finansów publicznych na rachunku MF ulokowane będą środki o wartości 13-15 mld zł" - poinformował Marczak w komunikacie.

"Zaczynamy mocno wyhamowywać z podażą długu. W czerwcu jednocześnie ograniczymy poziom podaży obligacji i rozpoczniemy oddłużanie się w bonach. Liczbę przetargów bonów ograniczamy o połowę, a dodatkowo oferujemy odkup bonów zapadających w lipcu" - dodał.

Dyrektor departamentu w MF przypomniał także, że resort finansów realizuje swoje plany finansowania zagranicznego poprzez ciągnięcia kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych i projekty emisji obligacji na rynkach zagranicznych.

"Zgodnie z zapowiedziami kolejne emisje obligacji będą raczej o mniejszej wartości. Podobnie, jak w przypadku ostatnio wyemitowanych obligacji imiennych na rynek niemiecki poszukujemy tańszego finansowania w stosunku do dużych publicznych emisji benchmarkowych, choć ich nie wykluczamy" - podkreśla Marczak.

_ _ _ _ _

MF sprzedaje waluty

Ministerstwo Finansów w 2010 roku wymieniło na rynku międzybankowym środki walutowe w euro o wartości 1,25 mld oraz przeprowadziło transakcje FX swap na parze walut EUR/PLN oraz USD/PLN o łącznej równowartości 4,3 mld EUR, co odpowiadało pozyskaniu środków złotowych w wysokości 17,2 mld zł - poinformował we wtorek w komunikacie resort finansów.

"W 2010 r. wymienione zostały na rynku międzybankowym środki walutowe w EUR o wartości 1,25 mld EUR. Środki walutowe zostały wymienione w celu finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. Rynkowa sprzedaż walut wraz z transakcjami typu FX były wynikiem połączenia zarządzania płynnością walutową i złotową, które pozwoliło na efektywne wykorzystanie zgromadzonych środków walutowych. NIK pozytywnie oceniła celowość wykorzystania części środków walutowych do finansowania potrzeb pożyczkowych" - napisano w komunikacie.

W ubiegłym roku resort finansów przeprowadzał również transakcje FX swap, a zapadalność poszczególnych transakcji nie przekraczała trzech miesięcy i ustalana była z uwzględnieniem rozkładu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa.

"Łącznie w 2010 r. przeprowadzono transakcje na parze walut EUR/PLN oraz USD/PLN o łącznej równowartości 4,3 mld EUR, co odpowiadało pozyskaniu środków złotowych w wysokości 17,2 mld zł. (...) Zawarte transakcje pozwoliły na okresowe wykorzystanie posiadanych walut w celu pozyskania środków złotowych. Ostateczny koszt pozyskania środków złotowych był znacznie niższy od alternatywnego kosztu finansowania dla analogicznych okresów zapadalności" - głosi komunikat MF.

NIK pozytywnie oceniła zarówno celowość, jak i efektywność przeprowadzonych transakcji.

"Z uwagi na fakt, że przedmiotem wymiany były środki walutowe, a nie zobowiązania, powyższe transakcje (zgodnie z wytycznymi Eurostatu) były neutralne dla poziomu długu, jak również i deficytu budżetowego raportowanego do Komisji Europejskiej" - podkreśla resort finansów.

Wśród operacji rynkowych przeprowadzonych przez MF w 2010 roku były także transakcje wymiany płatności odsetkowych (IRS) w walucie krajowej.

"Zawarte transakcje wymiany płatności odsetkowych miały zapadalność do 7 m-cy i wartość nominalną 14 mld zł. Celem zawartych transakcji było rozłożenie w czasie wydatków na obsługę długu publicznego w latach 2010-2011 r. W wyniku zawartych transakcji o 671 mln zł zwiększono koszty 2010 r., a o 682 mln zł zmniejszono koszty 2011 r. Transakcje zawierane były w sposób niegenerujący ryzyka rynkowego" - napisano.

"Koszt rozłożenia w czasie wydatków na obsługę długu był niższy od kosztu pozyskiwania środków przez Ministerstwo Finansów" - dodano.

Z komunikatu resortu finansów wynika, że NIK pozytywnie oceniła zasadność i efektywność zawartych transakcji. "Rozliczenie transakcji nastąpiło zgodnie z metodologią i wytycznymi Eurostatu oraz zostało uwzględnione w notyfikacji fiskalnej za rok 2010 r. przekazanej do Komisji Europejskiej" - podano.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »