Dni kapelanów w polskich służbach są policzone? "Etaty powinny zostać zlikwidowane najszybciej jak się da"

Niedawno za sprawą ustaleń jednego z portali internetowych w mediach zrobiło się głośno na temat zarobków kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej. Należy mieć na uwadze, że duchowni zarabiają pracując nie tylko w skarbówce, ale też w wojsku, policji czy straży pożarnej. Bartosz Romowicz z Trzeciej Drogi uważa, że etaty obejmowane przez księży w państwowych służbach powinny zostać zlikwidowane "najszybciej jak się da".

Jakiś czas temu zarobki księży w KAS wziął pod lupę serwis o2.pl. Dziennikarzom portalu udało się ustalić, że obecnie w skarbówce pracuje 13 duchownych, których wynagrodzenia różnią się w poszczególnych izbach. Najwięcej, bo 6035,53 zł brutto otrzymuje ksiądz zatrudniony w poznańskim oddziale skarbówki. Z kolei najniższą z podanych kwot, czyli 5244 zł brutto, otrzymuje kapłan pracujący w Łodzi. 

Teraz kwestię zatrudnienia księży w państwowych służbach poruszyła "Gazeta Wyborcza". 

Duchowni w służbach mundurowych

Ustalenia dziennika są zbieżne z informacjami, które przedstawiliśmy wyżej. W skarbówce pracuje obecnie 13 księżyktórych pensje wahają się od 5200 zł brutto do 6000 zł brutto. O ich zatrudnieniu decyduje szef KAS w porozumieniu z przedstawicielami Kościoła lub związku wyznaniowego, co reguluje ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej.  

Reklama

Jednak jak zauważa "Gazeta Wyborcza", kapelani pracują także w służbach mundurowych. Duchowni obejmują stanowiska związane z prowadzeniem działalności duszpasterskiej w wojsku, służbie więziennej, policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz Wojskach Obrony Terytorialnej. Swoje zdanie na ten temat wyraził poseł Trzeciej Drogi, Bartosz Romowicz. 

Księża pracują na etacie. "Mogą działać w ramach misji, którą posiadają"

Jaki pogląd na temat zatrudnienia księży w państwowych służbach ma poseł obecnej ekipy rządzącej? - Etaty kapelanów powinny zostać zlikwidowane we wszystkich służbach i to najszybciej jak się da - powiedział Bartosz Romowicz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Kościół katolicki, bo to głównie o tych kapelanów chodzi, może opieką duchową otaczać funkcjonariuszy publicznych w ramach misji, którą posiada - podkreślił poseł Trzeciej Drogi. Dodał, że jest to jeden z elementów rozdziału Kościoła od państwa, podobnie jak likwidacja Funduszu Kościelnego

Miliony złotych na wynagrodzenia kapelanów

Podobnego zdania jest Michał Sztuk, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Podkarpaciu. 

- Instytucje publiczne finansowane z naszych podatków nie mają ani obowiązku, ani potrzeby organizowania jej w ramach zadań - powiedział Sztuk. Jego zdaniem praktykowanie religii powinno dziać się w czasie prywatnym. 

Polityk przywołał również dane dotyczące wynagrodzeń kapelanów. - W 2018 roku wynagrodzenia 132 kapelanów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego kosztowały 11 853 mln zł. Średnie miesięczne wynagrodzenie kapelana wojskowego wynosiło więc blisko 7500 zł - czytamy w "Gazecie Wyborczej".  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: księża | duchowni | Krajowa Administracja Skarbowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »